Punkty spustowe - bolesne problemy

Punkty spustowe - bolesne problemy

Czym są punkty spustowe?

Jest to określenie dotyczące bólu mięśniowo - powięziowego występującego w obrębie danego splotu mięśniowego. Osoby, które doświadczają tego typu schorzenia, często skarżą się na odczuwanie mocnego, głębokiego bólu, który nierzadko promieniuje w inne partie mięśni. To właśnie stąd pochodzi nazwa tego schorzenia.

Niekiedy ból jest piekący, palący lub towarzyszy mu uczucie mrowienia lub swędzenia skóry. Osoby, które cierpią na bóle mięśniowo - spustowe, określają dany punkt, jako bardzo tkliwy i przy lekkim nawet naciśnięciu, odczuwają silny rwący ból, trudny do wytrzymania, porównywany trochę z odczuciem bólu mięśni w trakcie zakwasów po intensywnym wysiłku fizycznym. Jak rozpoznać punkty spustowe? Jest to najczęściej wyczuwalne zgrubienie mięśnia. Bolesność mięśnia zwiększa się także podczas wysiłku fizycznego, ale także w momencie, gdy wymagana jest powtarzalność danej czynności lub zatrzymania mięśnia przez dłuższy czas w bezruchu np. uniesienie ręki w górę.

Punkty spustowe - bolesne problemy

Propozycje leczenia

Niewątpliwie dąży się do tego, aby dane punkty po prostu wyłączyć. Najpopularniejszą metodą leczenia jest stosowanie masaży powięziowych, terapia ucisku punktów spustowych i relaksacja. Jest to odpowiednia technika masażu, stosowana przez fizjoterapeutów. W niektórych przypadkach stosuje się terapię zastrzykami, które są podawane bezpośrednio do punktu spustowego. Terapia tym sposobem jest skuteczna i szybko daje efekty, jednak zawsze należy w pierwszej kolejności dążyć do usunięcia dolegliwości stosując naturalne metody.

Fizjoterapia jest dobrą metodą na usunięcie objawów ale także na usunięcie przyczyn. Często dolegliwości są spowodowane złą postawą np. przy siedzeniu przy komputerze. Fizjoterapia poprzez odpowiednie ćwiczenia potrafi zdziałać cuda. Poprzez poprawienie komfortu możemy np. siedzieć poprawnie i tym samym zmniejszać napięcie mięśniowe. Tym samym skorygujemy na stałe problem bólu mięśniowo – powięziowego. Oczywiście terapia zastrzykami może pomóc, a w niektórych wypadkach jest lepsza niż fizjoterapia.