Jak efektywnie pielęgnować skórę?

Skóra to nie tylko największy organ naszego ciała, ale także powłoka bezpośrednio wystawiona na wpływ środowiska zewnętrznego. A to nie zawsze jest dla nas sprzyjające. Dlatego musimy odpowiednio o nią zadbać i najlepiej podejmować zabiegi pielęgnacyjne każdego dnia.

Sposoby na pielęgnację skóry

Jedną z najważniejszych zasad dbania o skórę jest to, że to co jemy, jest równi ważne dla skory jak to, co na nią nakładamy. Jest tak, ponieważ nasza skóra jest koniec końców zbudowana z naszego pożywienia, pomimo jej najważniejszego celu, czyli blokowania czynników zewnętrznych mogących wpływać na organizm, aż 60% różnych substancji jest w stanie przedostawać się przez jej powierzchnię.

Bardzo istotna jest także odpowiednia ilość snu. Sen to przede wszystkim okres, w którym regeneruje się mózg, ale jest to też czas, w którym wyrównuje się gospodarka hormonalne i regulowany jest metabolizm. W okresie wypoczynku skóra jest w stanie się oczyszczać, leczyć i regenerować. Odpowiednia ilość snu pozwala jej się odnawiać.

Jak efektywnie pielęgnować skórę?

Regularny wysiłek fizyczny jest ważny dla skóry, ponieważ jest to organ organizmu położony na peryferiach ciała. Efektem tego jest problem ze skutecznym pozbywaniem się toksyn gromadzących się w tych okolicach. Wysiłek fizyczny, ruch, pomaga w odpowiednim odprowadzaniu toksyn i poprawia kondycje skóry.

Dobra dla skóry dieta to taka dieta, w której będzie bardzo dużo warzyw, ale też sporo owoców. Ograniczać za to należy węglowodany, w tym zwłaszcza cukry proste. Dieta dobra dla skóry powinna być różnorodna i powinna zawierać wiele witamin i minerałów, nie powinno w niej brakować antyoksydantów i powinna opierać się o produkty o niskim stopniu przetworzenia. Należy unikać posiłków kalorycznych, wysoko przetworzonych oraz zawierających sztuczne ulepszacze. Można oczywiście korzystać z suplementów diety poprawiających jej jakość, ale jest t tylko dodatek nie będący w stanie wyrównać strat spowodowanych nieodpowiednią dietą.

Szkodliwa dla skóry jest popularna kofeina. Najlepiej jest ograniczać przyjmowanie kawy oaz innych używek, zwłaszcza papierosów i alkoholu. Są to substancje, które w procesie metabolicznym przekształcają się w toksyny. Ich przyjmowanie prowadzi do powstawania zmarszczek na skórze. Dla wielu używek istnieją zupełnie niegroźne suplementy o podobnym działaniu pożądanym.

Najlepszym napojem dla skóry jest woda. Pomaga ona w usuwaniu toksyn i sprawia, że skóra jest odpowiednio nawilżona, dzięki czemu może prawidłowo działać. Ilość wody jest też bezpośrednio związana z jędrnością skóry.

Odpoczynek ma znaczenie dla skóry, ponieważ pozwala na zmniejszanie jej napięcia i stanowi dobry czas na regenerację. Odpoczynku nie należy mylić ze snem – to dwie różne kwestie.

Unikanie nadmiaru słońca to kolejna ważna rzecz dla skóry. Słońce jest szkodliwe ze względu na promieniowanie UV i jeśli ktoś czuje przemożną potrzebę przebywania na silnym słońcu, powinien przynajmniej skorzystać z kremów z silnym filtrem blokującym szkodliwe promieniowanie. Po opalaniu się warto jest zastosować kojące maseczki.

Szybkie domowe sposoby na poprawienie stanu skóry

Skórze można szybko i skutecznie pomóc stosując proste metody awaryjne. Jedna z nich to nakładanie na twarz maseczki z dwóch jajek i 15g skrobi kukurydzianej. Taka pasta pozwala ujędrnić skórę i ją zregenerować.

W przypadku suchej skóry można zastosować melon kantalupa. Jego plastry należy nałożyć na skórę na kilka minut.

Sok z ananasa i papai jest w stanie skutecznie i szybko odżywiać skórę, jak również naturalny sposób eliminować jej niedoskonałości.