Prawidłowa pielęgnacja soczewek. Jak zadbać o swój komfort i bezpieczeństwo?

Soczewki kontaktowe noszone w trybie dziennym wymagają nieustannej pielęgnacji, aby możliwe było uniknięcie zapalenia spojówek, uczucia kłucia czy wysuszenia w oku oraz wszelkich innych niedogodności. Podstawą pielęgnacji jest natomiast przechowywanie soczewek w przeznaczonym do tego płynie. Jakie zadania spełnia płyn? Jak jeszcze dbać o komfort podczas noszenia soczewek kontaktowych?

Dobry płyn do soczewek

Wielu początkującym użytkownikom soczewek kontaktowych wydaje się, iż korzystanie z płynu nie jest koniecznie. Przechowują oni soczewki w zwykłej wodzie, co niestety ostatecznie ma zwykle przykre skutki. Sporadyczne przechowywanie soczewek w wodzie jest raczej niegroźne, na co dzień jednak należy korzystać z dobrej jakości płynu specjalnego przeznaczenia. Dlaczego jest to tak istotne?

Profesjonalny środek do soczewek, taki jak np. płyn renu multiplus, posiada składniki, które neutralizują osiadające na powierzchni soczewek białko. Osad ten jest szkodliwy i może wywołać zapalenie spojówki. Ponadto, zbierające się na soczewce białko powoduje również dyskomfort, gdyż użytkownik ma uczucie ciężkości i suchości oka. Woda nie jest w stanie skutecznie oczyścić soczewki z osadu białkowego. Ponadto, tylko odpowiedni płyn zapewnia pozbycie się z powierzchni soczewki szkodliwych drobnoustrojów.

Ważnym zadaniem płynu jest również właściwe nawilżenie soczewki. Jej suchość sprawia, iż użytkownik odczuwa ból lub przynajmniej silny dyskomfort po założeniu soczewki. Jednak zbyt mocne nawilżenie również nie jest pożądane. Wspomniany płyn renu multiplus zapewnia nawilżenie uznane przez fachowców za optymalne. Soczewki są zatem wygodne i nawet ich długotrwałe noszenie nie powoduje żadnych problemów.

Prawidłowa pielęgnacja soczewek. Jak zadbać o swój komfort i bezpieczeństwo?

Jak nosić soczewki?

Kluczową kwestią, jeżeli chodzi o wygodne noszenie soczewek, jest korzystanie z nich zgodnie z zaleceniami. Co to oznacza? Soczewki mają zawsze określony czas użytkowania. Poszczególnych modeli należy używać przez co najwyżej tydzień, dwa, czy cztery od otwarcia – w zależności od konkretnego modelu. Należy przestrzegać tych zaleceń, aby uniknąć bólu, niewygody i zapalenia spojówek. Warto podkreślić, iż maksymalny czas użytkowania danej pary soczewek nie jest zależny od częstotliwości ich noszenia. Niezależnie od tego, czy miesięczne soczewki kontaktowe nosi się przez 2 czy przez 8 godzin dziennie, po upływie 4 tygodni należy je wymienić.

Warto w tym miejscu wspomnieć o tzw. soczewkach przeznaczonych do użytku w trybie ciągłym. Są to soczewki, których nie trzeba zdejmować przed położeniem się spać. W tym przypadku zbędny okazuje się zatem płyn do soczewek. Jednak ze względu na fakt, iż soczewek tych się nie oczyszcza płynem, gromadzi się na nich sporo białka. Sprawia to, że maksymalny czas użytkowania tych soczewek jest nieco krótszy niż w przypadku modeli standardowych.

Partnerem artykuł€ jest sklep okularywsieci.pl, posiadający w asortymencie płyn renu multiplus.