Dostępne w sprzedaży płyny do soczewek kontaktowych znacząco różnią się recepturą. Niemniej jednak wszystkie płyny mają podobne zadania. Ich przeznaczeniem jest dezynfekcja soczewek oraz usunięcie osadów białkowych, jednocześnie jednak płyn musi pozostawać obojętny dla tkanki oka. Należy jednak pamiętać, że nie tylko skład płynu decyduje o bezpieczeństwie stosowania soczewek. Pozornie proste mogłoby się wydawać jego użytkowanie, okazuje się jednak, że wiele osób popełnia w tej kwestii olbrzymie błędy, których skutki mogą być opłakane.
Zawartość płynu do soczewek
Spośród wielu płynów do soczewek, najczęściej wykorzystywane, polecane przez fachowców są płyny wielofunkcyjne. Mają one trojakie zadanie, polegające na dezynfekcji soczewek, pozbyciu się osadu białkowego oraz nawilżeniu.
Za dezynfekcyjne działanie płynu do soczewek odpowiadają zwykle konserwanty. W składzie płynów do soczewek najczęściej znajdują się: poliheksanid (PHMB), aldox lub poluquad. Ponadto, częstym składnikiem płynu jest również kwas etylenodiaminotetraoctowy, który wzmacnia działanie dezynfekujące. Za likwidację osadów białkowych odpowiadają natomiast surfaktanty, nazywane substancjami powierzchniowo czynnymi. Zasadniczo dostępne dziś płyny można stosować w połączeniu z wszelkimi soczewkami miękkimi. Niemniej jednak sporadycznie mogą zdarzać się wyjątki, polegające na braku kompatybilności składu płynu z materiałami, z których wykonano soczewki. Przed zakupem płynu warto więc zawsze przeczytać ulotkę. Należy również nadmienić, iż do każdego płynu dołączany jest pojemnik na soczewki. Warto dokonywać regularnych wymian pojemnika, ze względu na osadzanie się zanieczyszczeń w jego komorach.
Rozmiar płynu do soczewek
Płyn do soczewek sprzedawany jest dziś w buteleczkach różnych rozmiarów. Z finansowego punktu widzenia najbardziej opłacalny jest zakup dużych butelek, które wystarczają na kilka tygodni. Warto pamiętać, iż płyn nie służy tylko do przechowywania soczewek. Powinno się go wykorzystywać również do płukania soczewek przed założeniem, a przede wszystkim do oczyszczania pojemnika. Tylko płyn jest w stanie zlikwidować wszystkie drobnoustroje z wnętrza pojemnika. Przed przepłukaniem płynem, pojemnik warto umyć w bieżącej wodzie.
Niewielkie pojemniki, o pojemności mniejszej niż 100 ml, warto kupować tylko w sporadycznych sytuacjach. Z pewnością są one lepszym wyborem w przypadku podróży. Należy w tym miejscu podkreślić, iż niedopuszczalne jest przelewanie płynu do jakichkolwiek innych buteleczek. W momencie przelania płyn przestaje być bowiem sterylny. Przed podróżą lepiej zatem kupić mniejszą buteleczkę płynu, którą bez trudu można zapakować do torby czy plecaka.
Soczewki jednodniowe
Alternatywą dla każdego, kto za zbytnie utrudnienie uważa przechowywanie soczewek w płynie, są modele jednodniowe. Soczewki tego typu zakłada się rano, aby wieczorem po wyjęciu od razu je wyrzucić. Problem w tym przypadku może się pojawić przy zakładaniu soczewki, jeżeli w opakowaniu jest ona odwrócona w niewłaściwą stronę. Niezbędna jest wtedy zmiana położenia soczewki w palcach, co może prowadzić do jej zabrudzenia. Jeżeli nie dysponuje się płynem do soczewek, w takiej sytuacji nie ma w zasadzie sposobu na skuteczne oczyszczenie zanieczyszczonej powierzchni.