Widok małego dziecka ze smoczkiem do niedawna nie był czymś kontrowersyjnym. Od jakiegoś czasu, wraz ze wzrostem wiedzy na ten temat, smoczki dla dzieci stały się bardzo częstą okazją do debat. Głównie chodzi o ich wpływ na zdrowie małych dzieci. Ważna jest świadomość dlaczego je dajemy dzieciom oraz tego jakie mogą być tego konsekwencje, zarówno pozytywne jak i negatywne.
Smoczki dla dzieci, a ich rola
Rodzice powinni być świadomi powodów, dla których podaje się dzieciom smoczek. Fundamentalnym zadaniem jego jest substytuowanie piersi mamy. Jego potrzeba związana jest z odruchem ssania, który występuje u niemowląt w bardzo dużym natężeniu, a także z ogromną potrzebą bliskości. Jest ona normalna, gdyż przez okres płodowy dziecko było stale związane z mamą, a z momentem przyjścia na świat wszystko uległo zmianie.
Wady i zalety stosowania
Jak wszystko, co poddawane jest dyskusji także i smoczki dla dzieci mają swoje przychylne aspekty, jak i te mniej pożądane. Zacznijmy od tych bardziej przyjaznych. Jak już wspomniano niemowlę ma silny odruch ssania, stąd smoczek jest w stanie zaspokoić to pragnienie. Jest także pomocny w sytuacji, gdy dziecko ma problem z wyciszeniem się, bądź zasypianiem. Niektórzy lekarze są zdania, że smoczek w trakcie zasypiania chroni niemowlę przed śmiercią łóżeczkową. Pomaga odzwyczaić malucha od nadmiernych karmień nocnych. Do wad ssania smoczka zalicza się duże prawdopodobieństwo chorób zgryzu, zakażenia ucha środkowego, trudności z ssaniem piersi mamy, zbyt szybkie zaprzestanie naturalnego karmienia oraz możliwość uszkodzenia sutków matki. Wybór należy do rodziców, często jest tak, że dzieci, które mają słabszy odruch ssania smoczka nie będą potrzebowały tak, jak dzieci, które mają trudności z wyciszeniem się, czy zasypianiem. Należy kierować się indywidualnymi preferencjami dziecka.
Jaki smoczek będzie najlepszy?
W trakcie wyboru smoczka rodzic musi kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem dziecka. Trzeba dostosować smoczek pod kątem wielkości tarczki oraz gumki. Często w sklepach zauważa się smoczki dla dzieci skategoryzowane pod względem wieku, zwykle każdy rodzic widzi czy dany smoczek jest odpowiedni dla swojej pociechy, czy nie jest za duży lub za mały. Należy brać pod uwagę rozmiar tarczki, tak by zapobiec ewentualnemu połknięciu oraz czy przypadkiem nie zahacza o nos malucha. Zwykle obserwuje się podział smoczków na 2 grupy podzielone wiekowo: od 3-6 miesiąca oraz od 6 do 18 miesiąca. Wynika to z tego, że zbyt wczesne zastosowanie może sprawować trudności ze ssaniem piersi, więc smoczek zaleca się podawać wtedy, gdy dziecko ma już opanowane właściwe ssanie. Tak samo jest z dolną granicą, dzieci nie powinny stosować smoczków dłużej niż do 18 miesiąca, ponieważ zbyt długie użytkowanie wpływa na wady zgryzu. Smoczki dzieli się także na materiał z czego zostały wykonane: silikonowe albo matowe. Pierwsze z nich są transparentne, nie zapachowe i nie smakowe. Drugie są lateksowe o specyficznym smaku i zapachu, stąd trudniej dziecku się z nimi pożegnać.