Małe dziecko na basenie? Sprawdź, czy to dobry pomysł i jak oswajać malucha z wodą!

Zabieranie na basen małych dzieci to coraz popularniejsza forma nauki pływania i oswajania ich z wodą. Budzi ona jednak wiele obaw oraz pytań. Choć teoretycznie zabieranie dziecka na basen ma wiele korzyści, powinniśmy jednak uważać na pewne elementy i zwrócić na nie szczególną uwagę. Poniżej prezentujemy przydatne porady odnośnie zabierania małego dziecka na basen.

Małe dziecko na basenie? Sprawdź, czy to dobry pomysł i jak oswajać malucha z wodą!

 

Basen - Czy to dobry pomysł?

Ogólnie rodzice mogą zabierać swoje dzieci na basen już od ok. 3 miesiąca życia. Lekarze pediatrzy jednak zalecają takie wspólne wypady przynajmniej po ukończeniu pół roku. Różnica taka spowodowana jest głównie obawami praktycznymi całej wyprawy (o nich poniżej). Jeśli zdecydujemy się na taki krok, warto oprócz granicy wiekowej wybrać odpowiednią porę roku — lato, aby nie narażać dziecka na przeziębienia. Przed wizytą na basenie zdecydowanie warto udać się wizytę kontrolną do pediatry i otrzymać jasną zgodę lekarza. Niektóre baseny organizujące zajęcia dla małych dzieci wymagają takiego zaświadczenia.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając basen?

Ważnym elementem wprowadzenia dziecka na basen jest wybór odpowiedniego miejsca. Należy wybrać basen o dobrej renomie, którego czystość sami sprawdzimy. Basen musi posiadać również ciepłe pomieszczenia takie jak szatnia oraz oferować przewijak i być ogólnie dostosowany do rodziców z małymi dziećmi. W takim miejscu obowiązkowo osoby pływające muszą brać prysznic lub przechodzić przez śluzę ze środkiem odkażającym. Dobrym pomysłem będzie kilkukrotne samodzielne odwiedzanie basenu lub rozmowa z innymi rodzicami, którzy już praktykują wspólnej wizyty z dzieckiem na basenie. W rozmowie z nimi będziemy mogli dowiedzieć się wielu informacji o danym basenie w kontekście małych dzieci.

 

Jak oswajać malucha z wodą?

Jeśli zwrócimy uwagę na wszystkie ważne elementy, należy również odpowiednio oswajać dziecko z wodą. W tym przypadku powinniśmy wybrać odpowiedni moment na wspólną kąpiel. Nie należy robić tego np. gdy dziecko ząbkuje, gdyż wizyta na basenie i kąpiel w wodzie mogą kojarzyć się dziecku z nieprzyjemnymi odczuciami. Maluch powinien być też nakarmiony i posiadać specjalną pieluszkę na basen. Dobrym pomysłem będzie wybranie zajęć dla dzieci, gdzie instruktor pokaże nam ją trzymać dziecko, jak się z nim bawić i na co uważać.