Leczenie kanałowe

Endodoncja, czyli tak zwane leczenie kanałowe to bardzo popularny zabieg w każdym gabinecie stomatologicznym. Jest to bardzo skuteczna metoda leczenia zębów. Leczenie kanałowe jest potrzebne w sytuacji, kiedy dojdzie do stanu zapalnego miazgi. W przypadku wstąpienia stanu zapalnego ból może być bardzo nieprzyjemny i dokuczliwy. Wymagana jest wówczas szybka wizyta u dentysty.

W dzisiejszych czasach leczenie kanałowe przeprowadzane jest wręcz bezboleśnie, ponieważ można skorzystać ze znieczulenia. W pierwszej kolejności dentysta wykonuje zdjęcie rentgenowskie. Na jego podstawie ocenia zarówno długość jak i kształt kanału. Następny krok to otworzenie wejścia do kanału. Ząb zostaje zabezpieczony specjalną gumą, która chroni przed dostaniem się do odsłoniętego zęba bakterii znajdujących się w ślinie oraz środków chemicznych, których użyto do czyszczenia kanału. Kanały należy dokładnie wyczyścić oraz wypłukać specjalistycznymi środkami bakteriobójczymi. Przy wyborze gabinetu stomatologicznego warto kierować się tym by posiadał on w swoim wyposażeniu odpowiedni sprzęt do leczenia kanałowego. Nowoczesne mikroskopy stomatologiczne są w stanie dotrzeć do nawet najbardziej wąskich kanałów. Zapewniają one uzyskanie dokładnego optycznego powiększenia obrazu. Dzięki temu dentysta może przeprowadzić nawet najbardziej skomplikowany zabieg. Ostatni etap endodoncji to wypełnienie korzenia światłoutwardzalnym materiałem. Korzeń zostaje wówczas hermetycznie zamknięty, co powstrzymuje dostawane się do środka bakterii.  Jest to bardzo ważne, ponieważ dostanie się zarazków mogłoby skutkować powstaniem stanu zapalnego.

W dzisiejszych czasach wielu pacjentów wybiera kanałowe leczenie, ponieważ w porównani z wcześniejszymi latami obecnie jest to zabieg bardziej komfortowy o skróconym czasie leczenia. Dzięki nowoczesnym sprzętom dentyści oferują dokładne oczyszczenie zęba z bakterii oraz wypełnienie nawet najbardziej krętych kanałów. Leczenie kanałowe to rozwiązanie, które pozwoli zachować swoje zęby nawet te najbardziej zniszczone. Prawidłowo wyleczony ząb wytrzyma w dobrym stanie wiele lat.

Leczenie kanałowe