Karmienie piersią ma bardzo dobroczynny wpływ na rozwój dzieci. Jest to najlepsze, co możemy ofiarować dziecku na jego życiowym starcie. Istnieją pewne sytuacje, w których kobiety nie mogą karmić piersią, ale jeżeli jest to możliwe warto zdecydować się na naturalny sposób karmienia. Niesie to za sobą nie tylko wiele korzyści zdrowotnych dla dzieci, ale także pozytywnie wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia wielu niebezpiecznych chorób u kobiet.
Korzyści zdrowotne wynikające z karmienia piersią.
O tym, że karmienie piersią to długotrwała inwestycja w zdrowie dzieci wiedzą niemal wszyscy, mniej mówi się natomiast o tym, w jaki sposób wpływa ono na zdrowie matki karmiącej. Jest to natomiast skuteczny sposób na profilaktykę wielu chorób. Naturalny sposób karmienia redukuje, bowiem ryzyko pojawienia się w przyszłości cukrzycy typu II. U kobiet, które karmiły przez okres krótszy niż 6 miesięcy zmniejsza się ono o 25%, u matek karmiących 6 miesięcy i dłużej jest niższe nawet o 47% oczywiście w porównaniu do matek, które nie karmiły piersią.
Zgodnie z najnowszymi badaniami istnieje także silna zależność pomiędzy karmieniem piersią, a możliwością zachorowania na stwardnienie rozsiane. Jeżeli kobieta po jednym lub łącznie po kilku porodach karmiła w sumie przez okres, co najmniej 15 miesięcy to wówczas ryzyko zachorowania na tę chorobę spada, aż o 53%. Dodatkowo istnieją również badania potwierdzające, że karmienie piersią zmniejsza ryzyko zachorowania przez kobietę na takie choroby jak: rak piersi, rak jajnika oraz przerost błony ściany macicy, czyli Endometrioze.
Pozostałe korzyści związane z karmieniem piersią.
Kobiety, które karmią piersią często też odczuwają łagodniejszy ból po przebytym zabiegu cesarskiego cięcia w porównaniu do kobiet niekarmiących. Wyniki przeprowadzonych przez naukowców badań ukazały, że mamy, które karmiły krócej niż 2 miesiące zdecydowanie częściej skarżyły się na dyskomfort i chroniczny ból po operacji. Badania pokazują także, że naturalny sposób karmienia pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia depresji poporodowej.