Materace przeciwodleżynowe

O tym jak ważny jest zakup odpowiedniego materacu przeciwodleżynowego wie z pewnością każdy, kto miał do czynienia z osobą, która wymaga przebywania w większości czasu w pozycji leżącej. W takiej sytuacji zdecydowanie warto zadbać o komfort i zdrowie najbliższych i zakupić odpowiedni materac, który uchroni daną osobę przed powstaniem odleżyn, bądź, jeżeli się już pojawiły pomoże w skutecznym ich leczeniu.

Czym są odleżyny, kiedy powstają i w jaki sposób im zapobiegać?

Odleżyny to najprościej mówiąc owrzodzenia powstające na skutek ucisku. Wynikają one z miejscowego niedokrwienia, które spowodowane jest przede wszystkim zbyt długim i intensywnym naciskiem na naczynia krwionośne. Na powstawanie odleżyn narażone są szczególnie osoby, które na skutek choroby lub nieszczęśliwego wypadku zmuszone są do pozostawania przez dłuższy okres czasu w łóżku w pozycji leżącej. Problem ten często dotyczy osób unieruchomionych bądź nieprzytomnych, a także pacjentów z zaburzeniami czucia. Jeżeli dodatkowo w ich diecie występuje niedobór białka wówczas ryzyko pojawienia się odleżyn wzrasta. Aby zapobiegać powstawaniu tej nieprzyjemnej dolegliwości należy stosować produkty specjalnego przeznaczenia, tak zwane materace przeciwodleżynowe. Odpowiednio dobrane materace przeciwodleżynowe dodatkowo sprzyjają leczeniu odleżyn.

Materace przeciwodleżynowe

Główne rodzaje materacy przeciwodleżynowych.

            Materace przeciwodleżynowe możemy podzielić na dwie główne grupy. Są to materace przeciwodleżynowe: bąbelkowe i rurowe. Materac przeciwodleżynowy bąbelkowy doskonale nadają się do profilaktyki. Wyróżnia się on specyficzną budową, ponieważ składa się z niedużych komór, które w sposób regularny i harmonijny wypełniają się powietrzem. Materac przeciwodleżynowy rurowy natomiast doskonale sprawdza się, gdy u chorego występują już odleżyny, pomaga on wówczas skutecznie je leczyć. Konstrukcja materaców przeciwodleżynowych rurowych bazuje na komorach o kształcie wałków. Komory te przebiegają poprzecznie przez cały materac. Niektóre z tego typu materacy wspomagają leczenie odleżyn nawet do III stopnia włącznie oraz dodatkowo posiadają tak zwany zawór CPR, który umożliwia szybkie spuszczenie powietrza w nagłych sytuacjach.

Gdzie warto zakupić materac przeciwodleżynowy?

            Wybierając materac przeciwodleżynowy należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego jakość oraz komfort użytkowania. Solidnie wykonane materace przeciwodleżynowe znanych, światowych marek można odnaleźć w SklepMedicus.pl. Sklep ten oferuje wyłącznie certyfikowane produkty, dlatego też kupując tu zyskujemy pewność, że nabywamy najlepsze materace przeciwodleżynowe, które w skuteczny sposób pomogą zapobiegać powstawaniu i rozwojowi odleżyn. Na szczególną uwagę zasługują między innymi takie produkty jak: materac przeciwodleżynowy rurowy do 150 kg GM-3000/TKS Timago czy materac przeciwodleżynowy bąbelkowy z pompą MAT-X1 firmy Vermeiren. Doskonale spełniają one swoje funkcje, są łatwe w czyszczeniu i posiadają dwuletnią gwarancje. Materac przeciwodleżynowy to profesjonalny sprzęt medyczny, w którego zakup na pewno warto zainwestować.