Dermatoskopia – badanie pozwalające na wczesne wykrycie nowotworów skóry

Nowotwory skóry nie powstają od razu. Ich pojawienie się zwykle poprzedzają charakterystyczne zmiany w obrębie naskórka, które z czasem mogą przekształcić się w czerniaka lub inną odmianę nowotworu skóry. Żadnej zmiany skórnej nie należy więc lekceważyć, a w razie jej zauważenie odwiedzić lekarza, który zbada zmianę oraz oceni jej charakter. Temu zadaniu służy dermatoskopia – bezpieczne badanie, które oferuje dermatologia w Katowicach. Na czym ono polega?

Nowotwory skóry – kto jest szczególnie narażony na ich powstawanie?

Nowotwory skóry stanowią ok. 8-10% wśród wszystkich nowotworów złośliwych. Powstają pod wpływem różnych czynników, zarówno tych mechanicznych, jak i biologicznych. Na ich pojawienie się najbardziej narażone są osoby o jasnej, skłonnej do oparzeń słonecznych skórze (fototyp I i II), posiadające na ciele sporo zmian barwnikowych w postaci piegów, pieprzyków itp. Pod wpływem oddziaływania na skórę promieniowania słonecznego wytwarzane są wolne rodniki, które odpowiadają za uszkodzenia genetyczne komórek skóry. To z kolei prowadzi do większej podatności zachorowania na nowotwory skóry.

Na raka skóry narażone są również osoby, które spędzają wiele godzin na świeżym powietrzu pod dużym natężeniem słońca i nie stosują odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej w postaci kremów z filtrem UV. Rak skóry rozwija się także pod wpływem działania niektórych wirusów (np. wirusa HPV), promieniowania jonizującego, zażywania leków immunosupresyjnych oraz środków fotouczulających. Na występowanie nowotworów skóry narażone są także osoby, których skóra uległa uszkodzeniu pod wpływem urazów, a na jej powierzchni widnieją przewlekłe stany zapalne oraz blizny.

Dermatoskopia – badanie pozwalające na wczesne wykrycie nowotworów skóry

Dermatoskopia – nieinwazyjna metoda oferowana przez dermatologię w Katowicach

Dermatoskopia to całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne badanie skóry i błon śluzowych, które pozwala na szybką i efektywną identyfikację zmian skórnych oraz postawienie prawidłowej diagnozy. Dzięki temu badaniu możliwe jest wykrycie nowotworów skóry we wczesnym stadium ich rozwoju oraz wdrożenie odpowiedniego ich leczenia. Wczesne zdiagnozowania zmian rakowych daje bardzo duże szanse na całkowite ich wyleczenie.

Nowotwory skóry są bardzo zdradliwe, a niekiedy ich przebieg nie budzi żadnych powodów do niepokoju. Rak nie powstaje jednak z dnia na dzień, gdyż często rozwija się przez wiele miesięcy, a nawet lat. Najczęściej dotyka osoby starsze, aczkolwiek na jego powstawanie narażona jest praktycznie każda osoba. Główną przyczyną jego postawania jest promieniowanie słoneczne, które powoduje powstawanie zmian w obrębie skóry.

W przypadku zaobserwowania u siebie pojawienia się nowych pieprzyków, zmian barwnikowych (zwłaszcza takich, którym towarzyszą stan zapalny i krwawienie) oraz trudno gojących się ran należy udać się jak najszybciej do lekarza, który określi charakter zmiany. W celach diagnostycznych dermatologia katowice przygotowała nieinwazyjne badanie skóry, czyli dermatoskopię. Wskazaniami do jej przeprowadzenia są obecne na ciele zmiany barwnikowe, przewlekle utrzymujące się nadżerki, strupki, plamki oraz zmiany w obrębie paznokci. Badanie zaleca się wykonywać profilaktycznie raz do roku, a w przypadku szczególnie niepokojących zmian, co 3 miesiące.