Dobry suplement dla ciężarnych - czyli jaki?

Jeżeli jesteś w ciąży, momentami możesz czuć się przytłoczona natłokiem nowych informacji oraz wszelkich dobrych rad odnośnie prawidłowego dbania o siebie i o rozwijające się w Twoim brzuchu maleństwo, przez cały czas oczekiwania na potomka, również jeżeli chodzi o odżywianie i suplementację. Na co zwrócić uwagę dobierając odpowiedni suplement dla kobiety ciężarnej? I czy więcej składników znaczy lepiej?

Suplementacja w ciąży - wartościowy dodatek do zdrowej, zbilansowanej diety

Dobry suplement dla ciężarnych - czyli jaki?

Na wstępie musimy podkreślić, że żaden suplement diety dla kobiet w ciąży nie zastąpi zdrowej, zróżnicowanej diety. Wartościowe menu to podstawa jeżeli chodzi o dostarczenie sobie niezbędnych składników odżywczych - a musisz wiedzieć, że na niektóre z nich Twoje zapotrzebowanie wzrośnie aż dwukrotnie! Odpowiednia dobrana suplementacja powinna być jej uzupełnieniem, a nie substytutem.  Znalezienie odpowiedniego preparatu może wydawać się niemałym wyzwaniem, ponieważ na rynku dostępnych jest mnóstwo wieloskładnikowych preparatów kuszących obietnicami producentów - jak więc wybrać taki najbardziej godny zaufania? 

Przede wszystkim należy zachować ostrożność co do preparatów wieloskładnikowych. Zdarza się bowiem, że preparaty zawierają nieprzemyślane kompozycje składników, tzn. poszczególne elementy reagują na siebie, np. osłabiając wzajemnie swoje działanie. Bywa też, że potencjalnie wysoka zawartość jakiegoś składnika finalnie będzie przyswojona w bardzo niewielkim stopniu, ponieważ cechuje go niska biodostępność.  Co więcej, w ciąży wcale nie trzeba suplementować wszelkich możliwych witamin i innych składników. Według najnowszych rekomendacji PTGiP (Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników) w ciąży zalecana jest suplementacja takich składników jak kwas foliowy, kwas DHA, jod, witamina D oraz opcjonalnie żelazo (jeżeli wyniki morfologii krwi wskazują, że istnieje takie zapotrzebowanie).

Wybieramy suplement diety dla kobiet w ciąży - jaki powinien być?

Już wiesz jakie składniki powinien zawierać suplement dla ciężarnych. Co jeszcze jest ważne? Forma, w jakiej te składniki występują. Jak już wspomnieliśmy w artykule, nie zawsze wysoka zawartość jakiegoś składnika, równa się jego równie wysokiej przyswajalności - biodostępność jest tu kluczowa. Warto mieć również pewność, że dobór komponentów i cały proces produkcyjny odbywał się wg. restrykcyjnych wytycznych, a poświadczeniem tego jest certyfikat GMP (od Good Manufacturing Practice, czyli dobre praktyki produkcyjne). 

Dobry suplement diety dla kobiet w ciąży - podsumowanie

Czym więc kierować się przy doborze suplementu? Podsumujmy. Odpowiedni suplement wcale nie musi zawierać dziesiątek składników. Kluczowych jest 5 składników wspomnianych przez nas w tym artykule. Liczy się również jakość składników, ich biodostępność, oraz to czy preparat podlegał kontroli od etapu doboru jego składników, przez produkcję po transport. Dlatego właśnie warto wybierać suplementy diety dla kobiet w ciąży posiadające rekomendację PTGiP oraz certyfikat GMP.