Jaką rolę w naszym organizmie odgrywa kolagen?

Kolagen jest białkiem, które odpowiada za budowę tkanki łącznej. Stanowi nawet trzydzieści procent wszystkich tych białek, z którymi mamy do czynienia w ludzkim organizmie i jest niezbędny, jeśli chcemy, aby nasze mięśnie, ścięgna i stawy przez całe życie były jędrne i elastyczne.

Niestety, kolagen jest też białkiem bardzo delikatnym, a do tego z czasem nasz organizm produkuje go coraz mniej. Pierwsze ubytki kolagenu w organizmie są odczuwane bardzo szybko, bo już po ukończeniu dwudziestego piątego roku życia. Nic więc dziwnego, że właśnie w tym okresie dają o sobie znać również pierwsze zmarszczki. Na szczęście, nie oznacza to wcale, że nie mamy możliwości uzupełniania jego ubytków. Kolagen to składnik tkanek oraz narządów ludzkich jednak jego największe ilości znajdują się w ścięgnach, kościach, tętnicach, więzadłach, sercu, mózgu oraz w ludzkiej skórze.

Rola kolagenu w oranizmie

Odpowiada za łączenie tkanek i narządów, a tym samym odpowiada za ich sprężystość. Jego rolę w organizmie można porównać do tej, jaką ma do odegrania płaszcz ochronny lub rusztowanie. Kolagen możemy docenić w wielu okolicznościach, nie można więc zapominać choćby o tym, że ma do odegrania istotną rolę wówczas, gdy w grę wchodzi gojenie się ran. Nie tylko uczestniczy w procesie krzepnięcia krwi, ale również pozwala na szybsze gojenie się złamań. Nie bez powodu więc właśnie po zimowych urazach pacjenci najczęściej słyszą o tym, że w ich diecie powinny pojawić się żelatyna i chrząstki, a więc te produkty, w których kolagen występuje w szczególnie dużych ilościach. Z tego, że nasz organizm posiada kolagen w dużych ilościach, cieszy się też nasza skóra i włosy. Jego wpływ na organizm jest zresztą na tyle duży, że postępująca degradacja szybko prowadzi do osłabienia włosów, a te zaczynają nie tylko rozdwajać się, ale i wypadać w znacznej ilości. Oczywiście, zmiana diety lub sięgnięcie po suplementy może okazać się niewystarczające. Należy pamiętać o tym, że suplementacja kolagenu nie jest możliwa bez udziału witaminy C oraz żelaza.

Jaką rolę w naszym organizmie odgrywa kolagen?

Suplementacja kolagenem

Jeśli więc nie dostarczamy ich do organizmu, nasze wysiłki są skazane na niepowodzenie. Samo mówienie o kolagenie jest tyleż popularne, co nieprecyzyjne, istnieje bowiem nie jeden, ale aż 28 jego typów. Najpowszechniejszym jest tak zwany typ I i właśnie on znajduje się w skórze oraz tkance podskórnej. Szacuje się, że stanowi on dziewięćdziesiąt procent wszystkich białek kolagenowych, jakie można spotkać w naszym organizmie. Oczywiście, nie jest to jedyny podział, z jakim mamy do czynienia, popularny jest bowiem również ten, który dzieli kolagen z uwagi na źródło jego pochodzenia. Kolagen jest składnikiem wielu kremów do twarzy i nietrudno się domyślić, że wcale nie dzieje się tak bez przyczyny. Składnik ten nadaje skórze sprężystość i sprawia, że staje się ona bardziej jędrna. Uzupełnianie niedoborów kolagenu jest bardzo ważne także dlatego, że w momencie, w którym organizm zaczyna produkować go mniej, pojawiają się również pierwsze zmarszczki. Nie można tez zapominać o tym, że utrata kolagenu nie następuje jedynie z upływem lat. Wpływ na nią mają choćby wolne rodniki oraz zanieczyszczenie środowiska.