Fizjoterapeuci są specjalistami w zapobieganiu i leczeniu zaburzeń, które negatywnie wpływają na zdolność poruszania się. Opierając się na wiedzy dotyczącej reakcji organizmu na określone bodźce, mogą zaproponować terapię manualną, masaże, ultradźwięki a także metody wykorzystujące aparaty elektroterapii czy też aparaty do laseroterapii. Zazwyczaj na wizytę u fizjoterapeuty, pacjenci decydują się dopiero w przypadku silnego bólu, uniemożliwiającego normalne wykonywanie codziennych czynności. Dlaczego nie warto zwlekać i wcześniej umówić się na konsultację z terapeutą? Na czym polega taka droga powrotu do pełnej sprawności ruchowej? Jak wykorzystać w leczeniu aparaty do fizykoterapii?
Na czym polega fizjoterapia?
Fizjoterapia jest metodą wspomagającą opiekę nad pacjentem na wszystkich etapach jego leczenia, począwszy od wstępnej diagnostyki. Obejmuje również dalsze procesy regeneracji oraz profilaktykę w postaci wdrożenia zróżnicowanych metod zapobiegania nawrotom schorzeń. Wczesna ocena stanu pacjenta pozwala na dostrzeżenie, jeszcze drobnych, dysfunkcji, zanim staną się one źródłem przewlekłego bólu. Doświadczony specjalista zazwyczaj łączy kilka form postępowania fizjoterapeutycznego. Fizykoterapia jest jedną z nich. Polega na wykorzystaniu potencjału leczenia schorzeń poprzez oddziaływanie bodźców naturalnych lub wytworzonych przez specjalistyczne aparaty do fizykoterapii.
Jakie aparaty do fizykoterapii są najczęściej stosowane?
Chętnie używanymi przez specjalistów urządzeniami są aparaty do elektroterapii, wytwarzające lecznicze prądy o zróżnicowanych częstotliwościach. Zabieg z użyciem takiego sprzętu, polega na przepuszczeniu przez elektrody, umieszczone na ciele, prądu. W efekcie dochodzi do zmniejszenia napięcia mięśniowego u pacjenta, ukojenia bólu oraz wsparcia procesów regeneracyjnych poprzez stymulację ukrwienia. Inną popularną praktyką jest wykorzystanie działania lasera, który ma właściwości biostymulujące, regeneracyjne i łagodzące stany zapalne. Współczesne aparaty do laseroterapii znajdują także zastosowanie w gabinetach stomatologicznych oraz w lecznicach weterynaryjnych.
Kto powinien korzystać z fizjoterapii i dlaczego warto z niej skorzystać?
Odczuwanie silnego bólu, urazy kręgosłupa, kontuzje sportowe czy też kłopot z prawidłowym poruszaniem kończyną, to znak, że czas udać się na wizytę diagnostyczną. Wdrożenie fizjoterapii pomoże wrócić do zdrowia pacjentom po udarze i usprawni zdolności ruchowe osób cierpiących na choroby o podłożu neurologicznym. Podjęcie fizjoterapii, może przyczynić się także do zmniejszenia zapotrzebowanie na środki farmakologiczne uśmierzające ból, jak również do odłożenia w czasie leczenia inwazyjnego np. chirurgicznego. Korzyści płyną również dla sportowców. Terapeuta jest w stanie pomóc w osiągnięciu lepszych rezultatów, dzięki wzmocnieniu konkretnych części ciała i oddziaływaniu na określone partie mięśni. Warto więc po wizycie u ortopedy, rozważyć wsparcie leczenia poprzez fizjoterapię.