Fizjoterapia w bólach krzyża

Fizjoterapia ma złagodzić dolegliwości bólowe i zwiększyć zakres ruchu. Jeśli cierpisz na ból pleców, zapisz się na wizytę u fizjoterapeuty. Pomaga zmniejszyć ból pleców i przywraca normalną mobilność. Może również pomóc w wprowadzeniu zmian, które zmniejszają ryzyko pojawienia się takiego problemu w przyszłości.

Fizjoterapia w bólach krzyża 

Kiedy warto zgłosić się do fizjoterapeuty?

Jeśli cierpisz na ból pleców, który nie mija po kilka tygodniach i powoduje duże problemy z wykonywaniem normalnych czynności, warto zgłosić się do specjalisty. Profesjonalny fizjoterapeuta z Krakowa pomoże w pozbyciu się bólu kręgosłupa. Warto się do niego umówić, gdy odczuwamy:

  • Niespecyficzny ból w dolnej części pleców, w którym nie zidentyfikowano żadnej konkretnej przyczyny (takiej jak choroba lub uraz),
  • Rwa kulszowa-ból, który rozprzestrzenia się z pleców na nogę/nogi. Może być spowodowana wypadnięciem dysku. Wtedy dysk wykracza poza normalny kształt i naciska na nerw.
  • Ból pleców spowodowany starzeniem się krążków w kręgosłupie (choroba zwyrodnieniowa dysku).
  • Zwężenie kręgosłupa-miejsce, w którym zwęża się przestrzeń wokół rdzenia kręgowego, wywierając nacisk na rdzeń kręgowy.

Fizjoterapeuta może być częścią rehabilitacji, obok odpowiednich ćwiczeń, środków przeciwbólowych i wsparcia psychologicznego. Połączenie takich elementów daje największą szansę na powrót do zdrowia.

Na czym koncentruje się fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuci skupiają się na przywróceniu ruchu i funkcji całego ciała po chorobie lub urazie. Zwracają uwagę na to, jak oddziałują na nerwy, mięśnie i kości. Dobierają też właściwe techniki i zabiegi. Zachęcają do aktywnego udziału w rehabilitacji.

Jak wygląda pierwsza wizyta u fizjoterapeuty?

Fizjoterapeuta przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad na temat historii chorób. Zada również pytania związane z wszelkimi schorzeniami, stylem życia i przyjmowanymi lekami. Zapyta również o odczuwane objawy i zdiagnozuje przyczyny. Następnie przeprowadzi szczegółowe badanie fizyczne, w tym sprawdzi, jak się poruszasz i jak pracują Twoje plecy. Może również przeprowadzić wstępną ocenę neurologiczną. W ten sposób sprawdzi, jak dobrze działają Twoje nerwy. Na tej podstawie wskaże Ci problem. Poinformuje o wskazanej metodzie leczenia i spodziewanych efektach. Powinien Cię również ostrzec o wszelkich potencjalnych zagrożeniach związanych z leczeniem. Jeśli masz jakieś wątpliwości, nie bój się pytać. Powinieneś w pełni zrozumieć na czym polega istota leczenia, zanim podpiszesz zgodę.

Aktywna terapia

Aktywna terapia to ćwiczenia i ruchy wykonywane samodzielnie przez pacjenta. Zaliczamy do nich ćwiczenia aerobowe, rozciągające i wzmacniające. Są najważniejszą częścią każdego leczenia. Ogólnie rzecz biorąc, aktywność fizyczna jest najlepsza dla naszych pleców. Poprawiają elastyczność, mobilność i siłę w dolnej części pleców. Fizjoterapeuta wskaże, które ćwiczenia będą dla Ciebie odpowiednie i jak prawidłowo je wykonać.

Fizjoterapia w bólach krzyża 

Terapie manualne

Podczas mobilizacji fizjoterapeuta stosuje powolne, delikatne ruchy, aby rozciągnąć kręgosłup. Pomaga przywrócić normalny zakres ruchów, Podczas manipulacji fizjoterapeuta wykonuje szybsze ruchy, pcha w określonym punkcie kręgosłupa.