O tym, że smog ma negatywny wpływ na zdrowie wiadomo nie od dziś. Warto jednak podkreślić, że smog jest szczególnie niebezpieczny dla najmłodszych. Na obszarach, na których występuje wysokie stężenie smogu w powietrzu, dzieci zdecydowanie częściej zapadają na takie choroby jak: astma czy alergia wziewna.
Jak smog wpływa na zdrowie dzieci?
Zanieczyszczone powietrze może być przyczyną wielu różnych chorób. Smog negatywnie wpływa na górne drogi oddechowe. Dzieci znajdują się w grupie szczególnego ryzyka, ponieważ ich bariery ochronne (takie jak: nabłonek czy śluz) nie są jeszcze w pełni dojrzałe. Ponadto dzieci posiadają wąskie drogi oddechowe, które są o wiele bardziej podatne na wszelkiego rodzaju zapalenia i podrażnienia. Maluchy chorują częściej z powodu złego stanu powietrza, ponieważ zdecydowana większość z nich oddycha ustami, a nie przez nos. Jak wiadomo nos jest w stanie częściowo oczyści wdychane powietrze. Dodatkowo dzieci oddychają z bardzo dużą częstotliwością. Wszystko to przyczynia się do tego, że wchłaniają one powietrze dużo gorszej jakości niż dorośli. Smog powoduje nie tylko schorzenia oddechowe, ale może być przyczyną ogólnego obniżenia odporności oraz chorób układu nerwowego lub krwionośnego.
Jak zapobiegać szkodliwemu wpływowi zanieczyszczeń na zdrowie dzieci?
Najlepszym sposobem na zapobieganie chorobom wywołanym przez smog jest ograniczenie kontaktu z zanieczyszczonym powietrzem. W tym celu warto kontrolować jakość powietrza w naszej okolicy. Można to zrobić np. korzystając z ogólnie dostępnych aplikacji smogowych. W miarę możliwości nie należy wychodzić na spacery w okresie, kiedy stężenie smogu w powietrzu jest największe. Ważna jest także profilaktyka, każdy z nas powinien dbać o poprawę stanu powietrza w swojej miejscowości. Istotne są nawet drobne wybory i codzienne czynności. Świadoma troska o środowisko to doskonała inwestycja w zdrowie naszych dzieci i przyszłych pokoleń. Warto wiec wymienić piec na ekologiczny czy też pomyśleć o dojazdach do pracy komunikacją publiczną.