Z jakiej tkaniny powinny być zrobione artykuły dla dzieci?

Produktów dedykowanych dla najmłodszych jest dzisiaj wiele. Różnorodność tkanin, ich barw i motywów może przyprawić o zawrót głowy. Kupując artykuły dla dzieci, musimy jednak zwracać szczególną uwagę nie tylko na wygląd produktów, ale przede wszystkim na rodzaj materiałów, z których zostały wykonane. Muszą one być całkowicie bezpieczne dla maluszka.

Na co zwracamy uwagę?

Każdy rodzic doskonale wie o tym, że skóra dziecka jest niezwykle delikatna i ma tendencję do podrażnień i alergii. Z tego powodu wszystkie materiały i tkaniny, jakie mają bezpośredni kontakt z maluszkiem, powinny być dla niego w pełni bezpieczne. Co to dokładnie oznacza? Przede wszystkim muszą one spełniać wysokie wymogi jakościowe, które potwierdzone są specjalnymi atestami. Jednym z takich oznaczeń jest certyfikat OEKO-TEX, który poświadcza, że dany materiał jest bezpieczny dla dziecka. Wybierając produkty dla dzieci, koniecznie trzeba zwracać uwagę na oznaczenia poszczególnych artykułów. Producenci informują w ten sposób o tym, z jakim rodzajem produktu mamy do czynienia. Warto zadbać o to, aby materiały i tkaniny dla dzieci były antyalergiczne, miękkie i posiadały tylko naturalne barwniki.

Tkaniny stworzone na produkty dla dzieci

Jedną z najpopularniejszych i najbardziej bezpiecznych tkanin stosowanych w wyrobie dziecięcych artykułów tekstylnych jest bawełna naturalna. Równie dobrze sprawdza się w tym przypadku len i doskonale znana tetra, która powraca do łask. Obok materiałów stricte naturalnego pochodzenia, świetnie odnajduje się również syntetyczna tkanina Polar Minky. Ten mięciutki materiał w naturze nie występuje, jednak jest bezpieczny dla maluszków i co istotne, jest to materiał oddychający i szybkoschnący, a także wyjątkowo elastyczny. Współcześni producenci artykułów dziecięcych doskonale zdają sobie sprawę z konieczności zachowania jak najlepszych parametrów oferowanych przez siebie produktów. Z tego powodu tkaniny i materiały dla dzieci poddawane są licznym testom na obecność szkodliwych substancji, takich jak metale ciężkie czy uczulające barwniki. Co pozwala wyeliminować tego typu zagrożenie.

Jak powinny wyglądać tkaniny na artykuły dla dzieci?

Obok bezpieczeństwa potwierdzonego certyfikatami, produkty dla dzieci muszą charakteryzować się odpowiednim urozmaiceniem zarówno pod względem kolorystycznym, jak i wzorniczym. Rozwój dzieci wymaga dostarczenia im odpowiednich bodźców zmysłowych. Dotyk i wzrok są tutaj niezwykle ważne. Z tego powodu świat maluszka powinien być wypełniony różnymi barwami i materiałami o zróżnicowanej fakturze. Kolorowa pościel, barwne zabawki, wykorzystywanie motywów zwierzęcych i roślinnych, a także bajkowych postaci, sprzyja dziecięcemu rozwojowi. Kolorowe śpioszki, mięciutkie pluszaki, kocyk w misie czy słoniki, to nie tylko artykuły dziecięce, ale także pierwsze przedmioty, z którymi maluszek ma styczność i które pobudzają jego rozwój i kształtują wyobraźnię. Pamiętajmy zatem, aby świat naszych dzieci był kolorowy i ciekawy. Przy wyborze kolorów zachowajmy jednak równowagę i starajmy się wybierać bardziej pastelowe odcienie.

Z jakiej tkaniny powinny być zrobione artykuły dla dzieci?

Dziecięcy kocyk – jaka tkanina?

Kocyk dziecięcy to obok ulubionego misia czy grzechotki, najwierniejszy towarzysz pierwszych miesięcy, a nawet lat życia. Z tego powodu warto zdecydować się na produkty z najwyższej półki, które będziemy mogli użytkować przez dłuższy czas – nawet przy dużej intensywności. Kocyk dziecięcy znajduje zastosowanie przez większą część roku. Pamiętać musimy, aby materiał, z jakiego jest zrobiony, był w pełni bezpieczny dla maluszka. Najlepiej sprawdza się tutaj wspomniany już Polar Minky, który jest niezwykle mięciutki i delikatny, a przy tym elastyczny i w pełni bezpieczny dla zdrowia dziecka. Współcześnie jest to zresztą najczęściej stosowany materiał do szycia dziecięcych kocyków. Polar Minky jest przy tym ciepły, ale lekki, dzięki czemu można stosować go praktycznie przez cały rok.

Ubranka dziecięce – o czym należy pamiętać?

Tkanina, która najlepiej sprawdza się na ubranka dziecięce, to bawełna naturalna. Właściwości tego materiału są niezastąpione. Jest on bezpieczny dla maluszków, a przede wszystkim pochłania wilgoć, która dla skóry małego dziecka jest szkodliwa i powoduje bolesne podrażnienia i odparzenia. Dlatego też przynajmniej w pierwszych tygodniach życia, najlepsze zastosowanie mają śpioszki bawełniane i bawełniane koszulki. Także dziecięce piżamki i bielizna powinny być wykonane z bawełny.

Pościel dla maluszka, czyli spokojny i bezpieczny sen

Niemowlaki przesypiają nawet do 20 godzin na dobę. Nieco starsze maluszki około 16- 14 godzin. Idąc tym tropem, pościel dla dziecka jest bliskim kompanem, który opatula go przez większość nocy i sporą część dnia (albo odwrotnie). Dlatego też materiał, z jakiego wykonana jest dziecięca pościel, powinien być zdrowy, przewiewny i w pełni bezpieczny. I nie ma tutaj nic lepszego niż poczciwa bawełna. Pościel z bawełny dla dziecka to najlepszy sposób na spokojny i w pełni bezpieczny sen, i to ona powinna otulać każdego maluszka w łóżeczku.