Stosowanie inhalatorów

Zatkany nos potrafi skutecznie utrudnić życie dorosłym, jednak w znacznie gorszym położeniu są dzieci, które nie zawsze rozumieją, co się z nimi dzieje, stają się niecierpliwe, marudne i otrzymują całkowicie zbędną dawkę stresu. W takich sytuacjach najbardziej skuteczne są inhalacje, dzięki którym drogi oddechowe są udrażniane i możliwe staje się oddychanie tak zwaną pełną piersią.

Nebulizacja jako forma inhalacji

Stosowaną od dawnych czasów formą inhalacji jest nebulizacja, w urządzeniach do nich aplikowany lek jest w płynie zmienia się w delikatną mgiełkę przedostającą się do dróg oddechowych, a następnie do naczyń włosowatych. Współczesne urządzenia do inhalacji mogą być stosowane również u dzieci, gdyż aparatury nie wymagają pełnej współpracy w zakresie oddechu z osobą chorą, lek i tak przedostaje się do chorych miejsc. W większości zestawów przeznaczonych do inhalacji znajdują się specjalistyczne olejki eteryczne, dzięki którym drogi oddechowe są skutecznie udrażniane. Każdy produkt jest w pełni bezpieczny i praktyczny, można go stosować w domu, podróży lub w pracy, dawkę olejków można zaaplikować samodzielnie dzięki obecności elastycznego silikonu. Przed zastosowaniem tego rodzaju inhalacji konieczne jest upewnienie się, czy nie występuje alergia na którykolwiek ze składników, odradza się również stosowanie podczas występowania objawów astmy. Nie wszystkie inhalatory są przeznaczone dla kobiet w ciąży i dzieci poniżej 6. roku życia, dla tych grup konieczne jest wypróbowanie innych, bardziej bezpiecznych urządzeń.

Stosowanie inhalatorów

Inhalacje u najmłodszych

Rodzice wielokrotnie dwoją się i troją przy podawaniu lekarstw swoim pociechom, nierzadko konieczne są specjalne metody, by zająć czymś dziecko i uśpić jego czujność choć na chwilę, z pomocą mogą przyjść inhalatory w ciekawych kształtach. Mama i tata mogą w ten sposób ulżyć swojemu dziecku i bez stresu podać niezbędny lek w przebiegu przeziębień i innych infekcji utrudniających normalne funkcjonowanie. Inhalator ma nie tylko przyjazny dla dziecka kształt, ale do niektórych egzemplarzy dodaje się gratis w postaci miłej maskotki, która skutecznie może przyczynić się do odwrócenia uwagi maleństwa. Inhalatory dla dzieci zostały wykonane w taki sposób, by mogły być wykorzystywane w leczeniu najmniejszych dzieci, nawet noworodków, gdyż łączy w sobie bezpieczeństwo i estetyczny wygląd. Do przeprowadzania inhalacji wykorzystuje się dołączony smoczek oraz maskę umożliwiające transport lekarstwa w postaci ciekłej do zainfekowanych dróg oddechowych. W zestawach producenci zazwyczaj dołączają komplety wymiennych filtrów, by rodzice mieli możliwość długotrwałego stosowania inhalatora. Podawanie przepisanych leków w ten sposób redukuje przykre przeżycia zarówno dla dziecka, jak i rodziców, choroba jest już i tak dużym stresem dla całej rodziny. Na szczęście współczesny postęp w bezinwazyjnym leczeniu infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych pozwala na podniesienie komfortu leczenia chorób wieku niemowlęcego i dziecięcego bez przykrych doświadczeń.