Jak wybrać odpowiedni płyn do soczewek kontaktowych?

Soczewki kontaktowe są doskonałą alternatywą do okularów dla osób cierpiących na wady wzroku. Ich najważniejszą zaletą jest wysoki komfort noszenia. O soczewki kontaktowe należy jednak prawidłowo dbać, do czego służą specjalne płyny do ich pielęgnacji. Znalezienie najlepszego produktu nie jest jednak łatwe – w sprzedaży dostępnych jest bowiem tak wiele płynów, że często nie wiemy, po który z nich sięgnąć. Na co zwracać uwagę przy wyborze płynu do soczewek i jak wybrać najlepszy produkt?

Pierwszy płyn do soczewek

Płyny do soczewek posiadają zróżnicowane składy. Niektóre z nich mogą więc podrażniać szczególnie wrażliwe oczy lub wywoływać reakcję alergiczną. Z tego powodu osoby poszukujące idealnego płynu powinny kupować nowe produkty w jak najmniejszych opakowaniach. Kiedy już znajdziemy płyn idealnie dostosowany do naszych potrzeb będziemy mogli kupić dużą butelkę, która starczy nam na kilka miesięcy.

Ile kosztują płyny do soczewek?

Ceny płynów do soczewek są bardzo zróżnicowane – wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Za mniejsze opakowanie zapłacimy oczywiście mniej niż za płyn do soczewek w dużym formacie. Na cenę płynu wpływa jednak nie tylko pojemność jego butelki. Waha się ona bowiem także w zależności od składu poszczególnych preparatów oraz dodatkowych substancji. Płyny wzbogacone w prowitaminę B5 będą odpowiednio droższe od płynów pozbawionych tego składnika.

Jak wybrać odpowiedni płyn do soczewek kontaktowych?

Składy płynów do soczewek kontaktowych

Dla wrażliwych, skłonnych do wysuszania się oczu najlepiej sprawdzą się preparaty z substancjami nawilżającymi. Warto sięgać po produkty, w których składzie znajdują się m. in. panthenol, sorbitol i hialuronian sodu.

Osoby, które mają z kolei skłonność do alergii powinny postawić na płyny do soczewek pozbawione konserwantów. Parabeny doskonale zwalczają, co prawda, bakterie oraz grzyby, ale mogą także wywoływać uczulenie oraz wywierać negatywny wpływ na wrażliwe oczy. W sytuacji, kiedy zauważymy, że po założeniu soczewek nasze oczy są zaczerwienione, podrażnione oraz piekące, powinniśmy od razu wymienić płyn do soczewek na inny.

Płyn wielofunkcyjny czy oksydacyjny?

W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje płynów do soczewek kontaktowych – płyny wielofunkcyjne i płyny oksydacyjne. Płyny wielofunkcyjne są łatwe w użytkowaniu oraz nie wywołują uczuleń. W ich składzie znajdziemy głównie substancje nawilżające oraz pielęgnujące powierzchnię soczewek. Płyny oksydacyjne natomiast posiadają doskonałe właściwości dezynfekcyjnego, które zawdzięczają dodatkowi nadtlenku wodoru.

Domowa alternatywa dla płynu do soczewek

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy płyn do soczewek można czymś zastąpić. Taka konieczność może pojawić się np. w podróży lub kiedy zorientujemy się, że płyn się skończył. W takiej wyjątkowej sytuacji zamiast płynu możemy użyć niegazowanej wody mineralnej (wyłącznie z butelki otwartej w tej samej chwili). Zwilżamy nią powierzchnię soczewki i delikatnie pocieramy palcami czystych, dokładnie umytych dłoni. Pamiętajmy jednak, aby nigdy nie czyścić szkieł kontaktowych za pomocą zwykłej wody z kranu, gdyż może ona spowodować poważne infekcje oczu.