Czym zajmuje się pulmonolog? Kiedy powinieneś się do niego udać?

Powodów, dla których pacjenci zgłaszają się do lekarzy, można wymienić sporo. Jednymi z tych najczęstszych są choroby układu oddechowego. Uporczywy, nieustępujący kaszel czy duszności to poważne przesłanki przemawiające za udaniem się do specjalisty.

Pulmonologia – co to jest, czym zajmuje się pulmonolog?

Pulmonologia jest działem medycyny obejmującym diagnostykę, leczenie oraz profilaktykę chorób układu oddechowego. Lekarz pulmonolog zajmuje się rozpoznawaniem oraz leczeniem tych chorób, a także związanymi z nimi działaniami profilaktycznymi polegającymi na odpowiednim edukowaniu pacjentów w tym zakresie. Pulmonolodzy leczą takie choroby jak m.in.: gruźlica, astma oskrzelowa, rak płuc, odma płucna, obturacyjny bezdech podczas snu, pylice płuc, rozstrzenie oskrzeli oraz przewlekła obturacyjna choroba płuc. Pacjentami, którzy nie ukończyli 18. roku życia, opiekuje się pulmonolog dziecięcy.

Kiedy trzeba zgłosić się do pulmonologa?

Do lekarza, którego specjalizacją jest pulmonologia, należy bezzwłocznie zgłosić się w różnych sytuacjach ze szczególnym wskazaniem na:

- plucie krwią,

- nawroty zapalenia płuc,

- trudności ze złapaniem oddechu nawet przy niewielkim wysiłku fizycznym,

- duszności,

- uścisk w klatce piersiowej,

- świszczący oddech oraz jakiekolwiek zaburzenia oddychania,

- uporczywy i częsty kaszel,

- szybkie męczenie się organizmu,

- pojawienie się płynu w jamie opłucnej,

- urazy płuc będące rezultatem obrażeń klatki piersiowej.

Ponadto kontrolne wizyty u pulmonologa zalecane są osobom palącym papierosy oraz przebywającym w towarzystwie palaczy. Żadnego z powyższych objawów nie wolno lekceważyć i liczyć na samoistne jego ustąpienie. Ignorowanie niepokojących symptomów lub podejmowanie leczenia na własną rękę może pociągnąć za sobą poważne konsekwencje.

Wizyta u pulmonologa – jak wygląda, jakie badania są zlecane?

Każda dziedzina medycyny wyróżnia się pewną specyfiką, co przekłada się na rodzaj wykonywanych badań. Takimi zasadami rządzi się również pulmonologia. Zielonki to doskonały przykład lokalizacji, gdzie choroby układu oddechowego są leczone przez wysoko wykwalifikowanych oraz doświadczonych specjalistów stosujących nowoczesne metody. Podstawowe badanie wykonywane przez pulmonologa polega na sprawdzeniu stanu tchawicy i oskrzeli – służy do tego bronchoskop wprowadzany do dróg oddechowych przez usta lub nos. Oprócz tego lekarz może skierować pacjenta na USG jamy brzusznej, prześwietlenie lub tomografię klatki piersiowej, testy wziewne prowokacyjne, testy skórne, spirometrię, badanie moczu oraz badanie krwi. Leczenie zawsze dobierane jest indywidualnie w zależności od konkretnych potrzeb.

Czym zajmuje się pulmonolog? Kiedy powinieneś się do niego udać?

Chcąc leczyć się u pulmonologa na NFZ, konieczne jest uzyskanie skierowania wystawionego przez lekarza podstawowej opieki zdrowotne. Pacjent, który zapisał się na wizytę w specjalistycznej poradni, ma 14 dni roboczych na dostarczenie do rejestracji oryginału skierowania. Oczywiście w przypadku wizyt w prywatnych gabinetach lekarskich skierowanie nie jest potrzebne.