Dieta wodna – co to takiego?

Dieta wodna kojarzyć może się tylko i wyłącznie z piciem samej wody. Nie jest to prawda, wymaga ona spożywania posiłków oraz uzupełniania odpowiedniej ilości wody. Warto pochylić się nieco temu tematowi i dowiedzieć się więcej o jej zasadach.

W jakim celu spożywać wodę?

Wynika ona z budowy organizmu, gdyż 60% organizmu stanowi woda. Zawartość wodna w człowieku zmienia się w zależności od wieku, w przypadku niemowląt ilość ta wynosi mniej więcej 75%, a u osób w podeszłym wieku maleje do 50%. Człowiek potrzebuje wody do życia, by odpowiednio funkcjonować. Jest ona niezbędna do przemiany materii i procesów trawienia. Dzięki niej nie ulegamy przegrzaniu, gdyż za pomocą potu eliminujemy nadmiar ciepła. Woda pozytywnie wpływa na koncentrację i skupienie się na wykonywanych czynnościach.

Źródła wody i objawy jej niedoboru

Woda nie tylko znajduje się w napojach, występuje także w warzywach, owocach, mięsie i nabiale. Nie można doprowadzić do odwodnienia organizmu. Sygnałem, który powinien wskazać na niedobór wody to poczucie osłabienia, zaburzenia świadomości czy uszkodzenia narządów. Brak wody objawia się zmęczeniem, nerwowością, niecierpliwością, depresją, otyłością, niepokojem, złym snem, bólem w różnych częściach ciała, artretyzmem, zgagą, problemami z trawieniem, zapaleniem jelita grubego, dną moczanową czy anginą.

Dieta wodna – co to takiego?

Na czym polega dieta wodna?

Ważną kwestią jest to, by pić wodę często i małymi łykami. Idealnie sprawdzi się woda chłodna, mineralna i niegazowana. Woda tego typu jest źródłem magnezu, wapnia, sodu i potasu. Chłód wody spowoduje, iż organizm zacznie zużywać więcej kalorii na jej ogrzanie. Dodatkowo, zaleca się spożywanie także herbat ziołowych, zielonych, czerwonych oraz kawę zbożową.

Dieta wodna zakłada spożywanie ośmiu szklanek płynów dziennie. Jest to około 2 litrów dziennie. Należy pamiętać, że nie powinno popijać się posiłków, ponieważ wpływa to na rozcieńczenie soków żołądkowych i zaburzanie procesów trawiennych.

Zaleca się wypicie napoju na 20-30 minut przed posiłkiem. Wodę należy pić z cytryną i miętą. Takie działanie właściwie napoi organizm i wpłynie na lepsze funkcjonowanie całego organizmu.