Jak prawidłowo dbać o zęby?

O tym, jak ważne jest dbanie o uzębienie, dowiadujemy się od najmłodszych lat. Jednak troska o piękny i przede wszystkim zdrowy uśmiech, to nie tylko regularne szczotkowanie. 

Jak poprawnie dbać o higienę jamy ustnej, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowymi zębami?

Dokładne mycie zębów

Jak prawidłowo dbać o zęby?

Mycie zębów przynajmniej 2 razy dziennie (rano i wieczorem) to podstawa. Dobrze byłoby również wyszczotkować zęby po każdym posiłku. Nie wolno zapominać, że zanieczyszczenia gromadzą się nie tylko na powierzchni zębów, ale również w szczelinach pomiędzy zębami, czyli miejscach, gdzie szczoteczka ma utrudniony dostęp. Dlatego warto czyścic przestrzenie międzyzębowe nicią dentystyczną, najlepiej z dodatkiem fluoru. 

Istotna jest również technika czyszczenia. Stomatolodzy polecają tzw. technikę wymiatającą, która polega na ustawieniu szczoteczki przy dziąśle, pod kątem 45 stopni i kierowaniu jej ku brzegowi zębów. Na zakończenie, warto wypłukać jamę ustną specjalnym płynem. 

Uwaga: dobór pasty, szczoteczek czy innych akcesoriów do pielęgnacji zębów ma znaczenie. Dobry skład pasty oraz odpowiednio dobrana twardość szczoteczki mogą być kluczowe, jeżeli chodzi o skuteczną higienę jamy ustnej. 

Dbałość o zęby a dieta

W staraniach o piękny uśmiech niezbędne będzie przyjrzenie się temu, co jemy. Na zdrowie zębów niekorzystnie działają produkty bogate w cukry proste (m.in. słodycze). Co więcej, wiele lubianych produktów może sprzyjać powstawaniu nieestetycznych przebarwień na zębach — np. herbata, czerwone wino lub kawa. 

Aby mieć zdrowe zęby warto jeść produkty bogate w wapń, fosfor i witaminę D. Mogą być to przetwory mleczne (np.: twaróg, jogurt czy kefir), migdały, orzechy, fasola i inne. Źródłami witaminy D będą tłuste ryby morskie, tran oraz jaja.

Warto zrezygnować ze słodzonych napojów na rzecz czystej wody, która nie tylko nawodni, ale i pomoże wypłukać bakterie oraz resztki pokarmu.

Profilaktyka przede wszystkim

Nawet jeżeli zdrowo się odżywiamy i prawidłowo dbamy o zęby, nie zapominajmy o regularnych kontrolach u stomatologa! Pozwoli to wykryć i wyleczyć ewentualne ubytki na ich początkowym etapie.