O tym, jak ważne jest dbanie o uzębienie, dowiadujemy się od najmłodszych lat. Jednak troska o piękny i przede wszystkim zdrowy uśmiech, to nie tylko regularne szczotkowanie.
Jak poprawnie dbać o higienę jamy ustnej, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowymi zębami?
Dokładne mycie zębów
Mycie zębów przynajmniej 2 razy dziennie (rano i wieczorem) to podstawa. Dobrze byłoby również wyszczotkować zęby po każdym posiłku. Nie wolno zapominać, że zanieczyszczenia gromadzą się nie tylko na powierzchni zębów, ale również w szczelinach pomiędzy zębami, czyli miejscach, gdzie szczoteczka ma utrudniony dostęp. Dlatego warto czyścic przestrzenie międzyzębowe nicią dentystyczną, najlepiej z dodatkiem fluoru.
Istotna jest również technika czyszczenia. Stomatolodzy polecają tzw. technikę wymiatającą, która polega na ustawieniu szczoteczki przy dziąśle, pod kątem 45 stopni i kierowaniu jej ku brzegowi zębów. Na zakończenie, warto wypłukać jamę ustną specjalnym płynem.
Uwaga: dobór pasty, szczoteczek czy innych akcesoriów do pielęgnacji zębów ma znaczenie. Dobry skład pasty oraz odpowiednio dobrana twardość szczoteczki mogą być kluczowe, jeżeli chodzi o skuteczną higienę jamy ustnej.
Dbałość o zęby a dieta
W staraniach o piękny uśmiech niezbędne będzie przyjrzenie się temu, co jemy. Na zdrowie zębów niekorzystnie działają produkty bogate w cukry proste (m.in. słodycze). Co więcej, wiele lubianych produktów może sprzyjać powstawaniu nieestetycznych przebarwień na zębach — np. herbata, czerwone wino lub kawa.
Aby mieć zdrowe zęby warto jeść produkty bogate w wapń, fosfor i witaminę D. Mogą być to przetwory mleczne (np.: twaróg, jogurt czy kefir), migdały, orzechy, fasola i inne. Źródłami witaminy D będą tłuste ryby morskie, tran oraz jaja.
Warto zrezygnować ze słodzonych napojów na rzecz czystej wody, która nie tylko nawodni, ale i pomoże wypłukać bakterie oraz resztki pokarmu.
Profilaktyka przede wszystkim
Nawet jeżeli zdrowo się odżywiamy i prawidłowo dbamy o zęby, nie zapominajmy o regularnych kontrolach u stomatologa! Pozwoli to wykryć i wyleczyć ewentualne ubytki na ich początkowym etapie.