Olejowanie włosów - dobór kosmetyku

Każda kobieta, która dba o swoje włosy z pewnością aplikuje na nie dedykowane oleje. Niektóre z nich można nakładać również na twarz oraz pozostałe części ciała. Na co zwrócić zatem uwagę przy wyborze odpowiedniego kosmetyku? Jest co najmniej kilka zależności. Liczy się przede wszystkim opakowanie oleju, data ważności, skład preparatu, sposób jego przechowywania, kolor oraz pojemność i posiadanie certyfikatów.

Olejowanie włosów - dobór kosmetyku

Zakup najlepszego oleju

Prawidłowo przeprowadzone olejowanie włosów sprawia, że są one wygładzone, nawilżone, błyszczące i elastyczne. Istnieje co najmniej kilka zasad wytypowania odpowiedniego oleju dla włosów i skóry. Pierwszym z nich jest opakowanie. Najlepiej, gdy przybiera postać buteleczki z ciemnego szkła. W ten sposób kosmetyk nie jest narażony na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Następnie powinna zainteresować nas data produkcji i ważności olejku. Niewielki odstęp czasu między tymi kryteriami jest dobrym znakiem. Wówczas możemy być spokojni – nie ma tam dodatkowych konserwantów.

Co może wchodzić w skład oleju?

Najlepiej, gdy olej do włosów jest naturalny. Wytłaczany na przykład z pestek, nasion lub owoców konkretnej rośliny. Wskazane jest wybieranie takiego, który nie ma wśród dodatków parafiny i silikonów. W przypadku tego ostatniego składnika, może być on częścią olejów przeznaczonych do zabezpieczania końcówek włosów. Olejki mają w sobie kwasy tłuszczowe, jest to jedna z zależności, jak kosmetyk odnajdzie się na konkretnym rodzaju włosów. Nie bez znaczenia pozostaje oczywiście stopień porowatości włosów – wyróżnia się wysokoporowate i nieskoporowate. W pierwszym przypadku najlepsze będą oleje niewnikające, ewentualnie półwnikające. Natomiast włosy niskoporowate powinny być olejowane kosmetykami o charakterze wnikającym. W przeciwnym wypadku można je niepotrzebnie obciążyć. Przed zakupem powinno się zwrócić uwagę na barwę oleju, przykładowo do włosów blond wybrać należy przezroczysty olej. Bardziej wyraziste kolory, na przykład żółte mogą używać brunetki.