Z uwagi na fakt, że stopy są obciążone całym ciężarem ciała, są narażane na największą ilość urazów i podrażnień. Poza wykonywaniem pedicure, należy zatem zadbać o nawilżanie naskórka, by uniknąć odcisków.
Pielęgnacja skóry stóp
Skóra stóp generalnie jest gruba, dlatego trudno ją nawilżyć, jednak jest to możliwe. Na piętach powstaje warstwa zrogowaciałego naskórka, na której powstają nieestetyczne pęknięcia. Dodatkowo sprawiają ból podczas chodzenia, można skutecznie temu zapobiec. Pierwszym domowym sposobem, który warto wypróbować jest namoczenie stóp w misce z ciepłą wodą. Dodatek soli kosmetycznej lub kuchennej zadziała odświeżająco i ujędrni skórę stóp. Zmiękczenie naskórka zapewni również dodanie kilku kropel oliwy, jednak taka kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 15 minut. Następnie poleca się osuszenie stóp i odsunięcie skórek. Wszelkie pozostałości naskórka należy usunąć przy pomocy tarki lub specjalnego peelingu. W końcowym etapie pielęgnacji, wystarczy nanieść na skórę zmiękczający naskórek.
Dbanie o paznokcie
Kolejną ważną kwestią jest dbanie o estetyczny wygląd paznokci u stóp. Do ich przycinania służą cążki z zaokrągloną powierzchnią tnącą. Jest to tak ważne, ponieważ płytka jest znacznie twardsza niż u dłoni. Stanowczo odradza się zbyt krótkie przycinanie paznokci, powinny wystawać poza opuszki. W ten sposób mogą spełniać swoją funkcję ochronną przed wszelkimi uszkodzeniami. Równie ważne jest delikatne wypiłowanie boków paznokci, tworząc lekki okrąg. Aby uniknąć wrastających paznokci należy robić to bardzo delikatnie. Do piłowania powinno stosować się szklane lub granitowe pilniki, zwłaszcza, gdy paznokcie są kruche. Kolejną czynnością, o której nie powinno się zapominać, jest polerowanie powierzchni paznokci. Dzięki temu aplikacja lakieru jest znacznie łatwiejsza. Polerowanie powinno się wykonywać raz na 2 tygodnie, by nie wpływać na grubość płytki. Pod lakier nakłada się bazę i odżywki – tak jak w przypadku paznokci u rąk. Trwałość będzie wówczas o wiele bardziej zadowalająca.