Zapalenie dziąseł — Czym jest spowodowane i jak je zwalczać?

Zapalenie dziąseł jest jedną z bardziej dokuczliwych chorób. Bardzo często możemy go nie zauważyć, gdyż w niektórych wypadkach nie daje ona oczywistych objawów. Dobrym sposobem na dbanie o nasze dziąsła jest regularne ich kontrolowanie u dentysty oraz zapoznanie się z podstawowymi informacjami, które prezentujemy poniżej.

Zapalenie dziąseł — Czym jest spowodowane i jak je zwalczać?

 

Czym jest spowodowane zapalenie dziąseł? Jak przebiega?

Zapalenie dziąseł jest spowodowane nagromadzeniem się bakterii płytki nazębnej. Gromadzi się ona na zębach oraz w przestrzeniach między nimi. Jeśli bakterie nie są usuwane podczas szczotkowania lub nitkowania, mogą prowadzić do podrażnienia dziąseł. W rezultacie da to zaczerwienienie, krwawienie czy obrzęk. Może nastąpić również ich recesja. Na przegapienie pierwszych objawów choroby są narażeni również palacze, gdyż palenie papierosów doskonale maskuje te objawy. Nieleczone zapalenie dziąseł może przerodzić się w zapalenie przyzębia, które jest nieodwracalne i może skutkować utratą zębów. Tylko specjalista — dentysta może jednoznacznie określić czy nasze dziąsła wymagają leczenia oraz, czy mamy zapalenie dziąseł. Warto zatem regularnie kontrolować zęby u dentysty. Powodem, dla którego powinniśmy udać się do niego bezzwłocznie, jest np. krew podczas szczotkowania czy ból i podrażnienia.

 

Leczenie zapalenia dziąseł

Jeśli zostanie zdiagnozowane u nas zapalenie dziąseł mamy kilka możliwości jego leczenia. Pierwszym sposobem jest usuwanie płytki nazębnej z bakteriami. W tym celu powinniśmy dbać o higienę jamy ustnej, szczotkując zęby dwa razy dziennie. Dentysta może polecić nam np. specjalną szczoteczkę do trudnodostępnych miejsc. Kolejnym sposobem jest stosowanie specjalnej — antybakteryjnej pasty do zębów, której zdaniem również jest eliminowanie bakterii i niedopuszczanie do pogarszania się sytuacji. W trakcie leczenia możemy również używać specjalnych płynów do płukania jamy ustnej. Dobierając odpowiednie środki leczenia zapalenia dziąseł, zawsze należy skonsultować daną metodę z dentystą, gdyż samodzielnie możemy nie wybrać najlepszej dla nas opcji.