Sposoby wybielania zębów w warunkach domowych

Piękny, śnieżnobiały, tak zwany hollywoodzki uśmiech to marzenie ogromnej rzeszy społeczeństwa. Żeby można skutecznie wybielić zęby u dentysty, co jest dość kosztowne, lub założyć licówki, co sprawi, że uśmiech będzie idealny, ale w portfelu zionąć będzie wielka dziura. Na szczęście w warunkach domowych także można podjąć wiele całkiem udanych prób wybielania zębów. O jakich sposobach warto wiedzieć?

Szczotkowanie z użyciem specjalnej pasty

Pasty do zębów reklamowane jako środki wybielające to przede wszystkim pasty posiadające niewielkie właściwości ścierne, dzięki czemu są sobie w stanie poradzić z różnego rodzaju osadami na zębach powodujących ich optyczne pociemnienie. Nie są de facto w stanie na trwałe wybielić zębów. Pasty o intensywnie niebieskim kolorze są wśród nich najmocniejsze. Zawierają one w sobie delikatne substancje wybielające, chociaż ich działanie jest tylko powierzchniowe. Efekt rozjaśnienia zębów utrzymuje się przez około 2-3 godziny. Dobrze wyczyszczone zęby z użyciem takich past i przy wsparciu odpowiednich szczoteczek oraz płynów do płukania, są w stanie poprawić odcień zębów o dwa tony.

Sposoby wybielania zębów w warunkach domowych

Mycie zębów węglem aktywnym

Węgiel aktywny to coraz popularniejszy sposób na rozjaśnianie zębów. Wykorzystywane są jego właściwości polerujące, które potrafią dokładnie oczyszczać żeby, jak również jego właściwości chemiczne. Węgiel aktywny to środek bardzo delikatny, który jest w stanie wchłaniać niektóre cząsteczki zabarwiające zęby. Należy go stosować w charakterze pasty do zębów, najlepiej po zmieszaniu z olejem kokosowym. W sklepach dostępny jest węgiel aktywny pod postacią tabletek oraz proszku, który jest łatwiejszy do wykorzystywania do wybielania zębów. Co istotne, kuracje węglem aktywnym należy przerywać co dwa miesiące, by się upewnić, że nie dochodzi do uszkodzeń szkliwa.

Paski

Specjalne paski wybielające to namiastka metod wykorzystywanych przez stomatologów. Zawierają w sobie specjalny żel wybielający, którego działanie jest dość ograniczone, ale mimo wszystko skuteczne. Paski nakłada się na 20 minut 2 razy dziennie. Wystarczy to, by po około tygodniu zobaczyć wyraźne efekty.

Paski mają niestety swoje wady. Przede wszystkim, wybielają tylko powierzchnię zębów i mają problem z docieraniem do trudno dostępnych przestrzeni, zwłaszcza do przestrzeni międzyzębowych. Po drugie, paski są dość krótkie i zazwyczaj starczają tylko na siekaczy i kły.

Nakładki z żelem

Stosunkowo najskuteczniejsza z domowych metod wykorzystuje specjalne nakładki do kupienia w aptekach. Zawierają w sobie niemal dokładnie ten sam żel, który znajduje się w paskach. Przed nałożeniem nakładek na zęby żel wyciska się ze specjalnej strzykawki. Taka forma podania sprawia, że skutecznie przylega do całej powierzchni zębów i znacznie lepiej wybiela. Jednorazowe nakładanie żelu powinno trwać do 30 minut. Robi się to raz dziennie i nie powinno się przekraczać takiej intensywności terapii. Problemem jest uniwersalność nakładek, czyli fakt, iż nie do końca potrafią dopasować się do zębów.