Nadmierne pocenie – co może pomóc?

Jeśli niezależnie od pory roku ciało wydziela bardzo duże ilości potu i pojawiają się sytuacje, w których mokre ma się dłonie, stopy czoło i pojawia się przepocone ubranie to można szukać pomysłów na to jak będzie można skutecznie to nadmierne pocenie niwelować. Warto sprawdzić co w takiej sytuacji może być skuteczne, jakie rozwiązania wybrać, by walczyć z potem.

Pot to zawsze naturalna reakcja organizmu. Dzięki temu ciało się chłodzi i może usuwać szkodliwe toksyny. Pocenie może być wynikiem wysokiej temperatury otoczenia czy nadmiernego wysiłku na treningu. Często przyczyną nadmiernej potliwości będzie stres, a niekiedy także choroby związane z hormonami. Wtedy pojawia się problem, gdy pocenie jest nadmierne niezaprzeczalnie. Wtedy pojawia się bardzo duży dyskomfort i utrudnienie w codziennym funkcjonowaniu. Dlatego mamy dla Was podpowiedzi jak poradzić sobie skutecznie z potem.

Antyperspiranty na mniejsze pocenie i przykry zapach

Pot jest tworzony przez gruczoły potowe, które znajdują się w skórze właściwiej a ten na powierzchnię ciała będzie docierać przez kanaliki potne. Gdy pot zaczyna parować, ciało chłodzi się, ale na skórze po kontakcie z bakteriami i powietrzem zaczyna się tworzyć brzydki zapach. Jeśli z nadmierna ilością potu chcemy sobie poradzić można stosować antyperspiranty. Kosmetyki tego rodzaju w odróżnieniu od dezodorantów nie tylko będą likwidować brzydki zapach, ale będą także zmniejszać ilośc potu. W składzie są środki chemiczne, które mają reagować z potem i zatykają ujście gruczołów potowych. Jeśli ktoś chce wybrać najlepszy produkt powinien przede wszystkim decydować się na te produkty, które przygotowane są bez dodatku alkoholu, ponieważ dzięki temu będzie można skutecznie ochronić się przed podrażnieniami. Dobrym rozwiązaniem może być również zastosowanie kryształu ałunu, gdzie nie będzie konserwantów, SLS, aluminium, silikonu, SLES.

Nadmierne pocenie – co może pomóc?

Blokery potu

Osobom, u których antyperspiranty nie będą dawały efektów polecane są blokery potu, które mają działanie przez kilka dni. W składzie znajduje się wyższe stężenie chlorku glinu, który po zmieszaniu z potem będzie blokował kanaliki potne i tworzy na naskórku specjalny amorficzny żel. Nie można jednak używac ich nadmiernie. Na tydzień wystarczą wyłącznie dwie aplikacje. Nie można bowiem doprowadzić do tego, że ujście potu zostanie całkowicie zapchane, ponieważ wtedy może być tak, że dojdzie do pojawienia się stanów zapalnych. W zależności od przeznaczenia stosuje się je pod pachami, na stopach czy dłoniach. Tak samo również antyperspieranty występują w różnych formach.

Suplementy diety na nadmierną potliwość

Jeśli środki doraźne stosowane na skórę nie będą wystarczające a problem z potliwością wraca to warto będzie próbować suplementów diety, które od wewnątrz będą niwelować problem dużej ilości wydzielanego potu. Jedynym efektem ubocznym suplementów diety na potliwość mogą być częste wizyty w toalecie. To bowiem środki, które w dużej mierze mają działanie moczopędne. Produkty takie maja naturalne składniki w swoich recepturach i minimalizują potliwość.

Ziołowe napary do picia i płukanki

W walce z nadmierną potliwością swoją siłę mają także zioła, które dostępne są w formie naparów oraz płukanek. Wystarczy zioła zalewać gorącą wodą, można wykorzystać liście szałwii czy korę dębu, kocankę i dziurawiec. Regularne picie 2 szklanek naparu dziennie pozwala pokonać problem nadmiernego pocenia. Alternatywą może być także stosowanie ziołowych płukanek., w których moczyć można stopy, dłonie, przemywać te miejsca, gdzie występuje nadmierne pocenie.