Kobiety od wieków dbają o swoją urodę poprzez stosowanie kosmetyków oraz produktów naturalnie wpływających na promienny wygląd. Dziś dodatkowo oferuje się dziesiątki zabiegów upiększających, w tym także te pochodzące z branży medycyny estetycznej. Wszystko po to, by zachować młody wygląd. Tymczasem okazuje się, że to, co jemy na co dzień, aż w 50 procentach wpływa na to, jak wyglądamy. Czy można być pięknym dzięki odpowiedniej diecie?
Filozofia beauty food
O tym, że zdrowe jedzenie wpływa na wygląd cery, przekonano się już dawno temu. Od lat prowadzone są liczne badania, które tylko potwierdzają korzystny wpływ zdrowej żywności na cerę. Nie tak dawno temu w kraju zapanował szał na zielone koktajle, które mają wspomagać walkę z nadwagą, dostarczając niezliczoną ilość witamin i minerałów poprzez codzienne ich spożywanie. Obecnie również zwiększa się świadomość Polaków o tym, by kupować i jeść jak najmniej przetworzone produkty o krótkim składzie. Filozofia beauty food rozwija się zatem całkiem sprawnie, a większość z nas już odczuwa tego pozytywne skutki.
Co nam szkodzi
Lista produktów zawierających szkodliwe składniki nie jest długa lecz można je spotkać na każdym kroku. Największym zagrożeniem dla organizmu człowieka jest cukier oraz sól. Nadmiar tych składników prowadzi do wielu chorób, a także do śmierci. Niestety Polacy spożywają znacznie większe ilości od dziennej zalecanej dawki. Kolejnym zagrożeniem są fast foody, czyli przetworzona żywność naszpikowana solą oraz cukrem. Pizza czy kebab to popularny sposób na szybki obiad – to również metoda na to, by w przyszłości dorobić się wysokiego cholesterolu czy cukrzycy.
Co jeść, by mieć piękną cerę
Na promienną cerę składają się przede wszystkim produkty bogate w kwasy omega-3, które regenerują skórę oraz znakomicie ją ujędrniają. Źródłem omega-3 są przede wszystkim ryby (łosoś, makrela, sardynki) oraz owoce morza. Można znaleźć je także w awokado, orzechach oraz olejach lnianym i rzepakowym.
W walce z pogłębiającymi się zmarszczkami świetnie radzą sobie produkty zawierające antyoksydanty. Związki te można znaleźć w warzywach, owocach oraz ziołach, takich jak marchew, pietruszka, szpinak, żurawina, aronia, śliwki, oregano, cynamon czy tymianek.
Sprzymierzeńcem są także produkty bogate w witaminy z grupy B oraz witaminę K. Znajdziemy je przede wszystkim w pełnoziarnistych produktach zbożowych, jajach czy roślinach strączkowych.
Mikro i makroelementy
Do prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędne są pierwiastki o różnych właściwościach. Za odpowiednie zabarwienie skóry odpowiada żelazo, natomiast o jej nawilżenie zadba wapń. Uwaga! Nie każdy toleruje produkty mleczne. Nietolerancja laktozy może objawiać się trądzikiem, a także wzdęciami, biegunką czy bólem brzucha. Wówczas bezpieczniej będzie zaopatrywać się w produkty bez laktozy, a wapń dostarczać z produktów pochodzenia roślinnego.
Nieodzownym elementem zdrowych nawyków jest picie wody. To ona trwale nawilża skórę i wypłukuje toksyny z organizmu. Zaleca się spożywanie co najmniej 1,5 litra butelki wody dziennie.