Rodzaje i objawy chorób neurologicznych

W dzisiejszym świecie choroby neurologiczne dotykają każdego, zarówno dzieci, dorosłych, jak i osoby w podeszłym wieku. W kategorię schorzeń neurologicznych wpisuje się szerokie spektrum różnych dolegliwości, od tych bardziej powszechnych typu ból głowy, po nieco rzadziej spotykane jak choroba Huntingtona. Jaki wyróżnia się podział tych chorób oraz jakie objawy powinny sygnalizować o konieczności umówienia się na wizytę do specjalisty z dziedziny neurologii?

Czynniki wywołujące choroby neurologiczne

Jest wiele różnych czynników, które mogą spowodować wystąpienie choroby neurologicznej. Jednym z nich są różnorakie procesy patologiczne, które występują w układzie nerwowym oraz poza nim. Najczęściej są one nabyte, choć zdarzają się i takie, które są wadami wrodzonymi. Dobrym przykładem może być przepuklina oponowa rdzeniowa. Choroby neurologiczne mogą być również uwarunkowane genetycznie, co ma miejsce w przypadku wspomnianej już choroby Huntingtona. Zaburzenia neurologiczne powstawać mogą także na skutek różnych nieprawidłowości dotyczących krążenia krwi o obszarze układu nerwowego. Tak jest właśnie w przypadku udarów mózgów. Do pojawienia się choroby neurologicznej przyczynić się mogą także infekcje grzybiczne, bakteryjne czy wirusowe, zatrucia oraz urazy. Schorzenia te mogą nastąpić poprzez gromadzenie się w strukturach układu nerwowego toksycznych substancji, tak jak się to dzieje w chorobie Alzheimera. Warto dodać, że objawy neurologiczne mogą występować w przebiegu innych chorób takich jak np. toczeń rumieniowaty układowy, cukrzyca czy encefalopatia wątrobowa. Ponadto wyróżnia się choroby neurologiczne, których przyczyn do dziś nie odkryto i nie ma pewności co je rzeczywiście powoduje.

Rodzaje i objawy chorób neurologicznych

Symptomy chorób neurologicznych

Schorzenia neurologiczne wyróżniają się bardzo różnymi objawami. Wśród najczęściej występujących zalicza się zaburzenia czucia, zaburzenia koordynacji, afazję, agnozję, ruchy mimowolne takie jak np. drżenia, pląsawica czy mioklonie, ból, osłabienie siły mięśniowej, paraliż, dolegliwości ze strony narządów zmysłów, zaburzenia pamięci, zaburzenia świadomości, trudności z koncentracją uwagi, zaburzenia mowy, zawroty głowy, omdlenia, napady drgawkowe, trudności z przemieszczaniem się oraz zaburzenia równowagi. Zdarza się również, że choroby neurologiczne mogą prowadzić do pojawienia się symptomów, będących przejawem zaburzeń czy chorób psychicznych. Mowa tutaj o takich objawach jak urojenia, omamy, zmiany osobowości, agresja, zaburzenia nastroju czy lęki.

Podział schorzeń neurologicznych

Do chorób neurologicznych zaliczyć można choroby infekcyjne układu nerwowego, choroby neurodegeneracyjne, zaburzenia otępienne, nowotwory ośrodkowego układu nerwowego, stwardnienie rozsiane, wodogłowie, wady wrodzone, różnego typu bóle głowy, padaczka, choroby dotyczące nieprawidłowości w obrębie naczyń krwionośnych, neuralgie, neuropatie, narkolepsje oraz choroby wywoływane przez priony.

Partnerem artykułu jest poradnia Onkolmed, gdzie pracują tacy specjaliści, jak Neurolog Warszawa.