Niemowlęta a problemy skórne

Każda mama wie jak szorstka i łuszcząca się skóra niemowlaka może przysporzyć wielu problemów. Jest to problematyczne zarówno dla dziecka, jak i jego opiekunów. Niestety z dolegliwościami tymi zmaga się wiele maluszków. Zmiany skórne mogą pojawić się na skutek zmian żywieniowych, środków myjących, piorących czy też innych czynników.

Okresowe zmiany skórne u niemowląt

U dziecka zmiany skórne mogą występować jedynie okresowo. Wynika to z tego, że struktury skórne nie są odpowiednio wykształcone, a dokładnie mowa tutaj o naczyniach krwionośnych, gruczołach łojowych czy kształtowaniu się gospodarki hormonalnej. Wystarczy chwila oziębienia, a na skórze dziecka mogą pojawić się czerwone plamki. Mowa tutaj o skórze marmurkowej, która samoistne ustępuje po skończonym miesiącu przez dziecko. Wiele dzieci po urodzeniu zmaga się z trądzikiem noworodkowym, który objawia się grudkowatymi zmianami pojawiającymi się na twarzy niemowlęcia. Problem ten znika po 3 miesiącu życia dziecka. Na ten typ dolegliwości wystarczy odpowiednia pielęgnacja skóry dziecka, czyli stosowanie odpowiednich kosmetyków dla niemowląt dedykowanych pielęgnacji dziecka od pierwszego dnia życia.

Niemowlęta a problemy skórne

Łojotokowe zapalenie skóry

To częsty problem skórny, z którymi zmaga wiele niemowląt. Ich przyczyną są nieprawidłowości wynikające z gospodarki hormonalnej, występujące w organizmie maleństwa. Z ciemieniuchą zmagają się dzieci do 10-tego tygodnia życia. Pielęgnacja powinna być oparta o preparaty, posiadające działanie złuszczające i ochronne.

Atopowe zapalenie skóry

To kolejna dolegliwość skórna, która występuje u niemowląt, które skończą 3 miesiąc życia. Choroba ta utrzymuje się do drugiego życia. Jest to schorzenie dziedziczone genetycznie, które spowodowane jest nieprawidłową budową naskórka  oraz nieprawidłowościami występującymi w układzie immunologicznym. Atopowe zapalenie skóry objawia się szorstką i suchą skórą, grudkowatymi wypryskami, suchymi plamami na skórze, silnym świądem oraz łuszczącą się skórą. Objawy te pojawiają się po kontakcie z danym alergenem.