Choroba dziąseł, znana również jako choroba przyzębia, jest częstym schorzeniem. Wpływa na otaczające tkanki miękkie zębów. Nieleczony stan może ostatecznie wpłynąć na samą szczękę i w konsekwencji doprowadzić do obluzowanych zębów.
Popularne rodzaje chorób dziąseł
Zapalenie dziąseł jest pierwszą i najczęstszą postacią choroby dziąseł. Do podstawowych objawów możemy zaliczyć stan zapalny, obrzęk, zaczerwienienie lub bolesność. Przyczyną są nagromadzone bakterie z płytki nazębnej lub kamienia nazębnego. choroby dziąseł mogą również powodować krwawienie podczas szczotkowania zębów, nitkowania lub spożywania niektórych pokarmów. Na tym etapie utrata kości i uszkodzenie tkanek jest nadal odwracalne.
Zapalenie przyzębia (choroba przyzębia) jest kolejnym etapem. Rozwija się, gdy zlekceważyłeś wcześniej problem. W tym momencie dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia otaczającej struktury kości i tkanki zębów. Ostatecznie może przyczynić się do poluzowania zębów. W niektórych przypadkach trzeba będzie je usunąć. Konieczne mogą być implanty dentystyczne lub mostek. Wyeliminują ryzyko przesuwania się zębów.
Nieoperacyjne metody leczenia
Skuteczną metodą jest profesjonalne czyszczenie zębów w gabinecie stomatologicznym. Podczas typowego badania dentysta lub higienistka usunie płytkę nazębną i kamień (płytka, która odkłada się i twardnieje na powierzchni zębów) powyżej i poniżej linii dziąseł wszystkich zębów. W niektórych przypadkach taki zabieg należy wykonać dwa razy w roku. Higienizacja nie jest leczeniem aktywnych chorób dziąseł. Można je potraktować jako ważny środek zapobiegawczy.
Skaling i piaskowanie to zabiegi głęboko oczyszczające. Stomatolog usuwa (złuszcza) płytkę nazębną i kamień z górnej i dolnej linii dziąseł. Starannie wygładza nierówne miejsca na powierzchni zęba. W ten sposób eliminuje bakterie i czyści dziąsła. Takie zabiegi sprawdzą się idealnie, gdy pod dziąsłami znajduje się płytka i kamień nazębny.
Chirurgiczne sposoby leczenia
W niektórych przypadkach wskazana będzie chirurgiczna redukcja kieszeni. Podczas operacji stomatolog ostrożnie podnosi dziąsła i usuwa kamień nazębny. W niektórych sytuacjach nieregularne powierzchnie uszkodzonej kości są starannie wygładzane. W ten sposób ogranicza się obszary, w których mogą gromadzić się bakterie. Dziąsła są następnie umieszczane w taki sposób, że tkanka przylega ściśle do zęba. Ta metoda zmniejsza przestrzeń między dziąsłem a zębem. W ten sposób obniża ryzyko rozwoju szkodliwych bakterii. Chroni przed poważnymi problemami zdrowotnymi związanymi z chorobami przyzębia.
W uzasadnionych przypadkach należy przeprowadzić przeszczep kostny. Wymaga użycia fragmentów własnej kości, syntetycznej kości lub kości dawcy. W ten sposób można zastąpić kość zniszczoną przez choroby dziąseł. Przeszczep przywraca stabilność zębom. Nowa technologia, zwana inżynierią tkankową, zachęca ciało do regeneracji kości i tkanek w szybszym tempie.
Do alternatywnych chirurgicznych metod leczenia można też zaliczyć przeszczepy tkanek miękkich, sterowaną regenerację kości i operację kości.
Materiał przygotowany przy współpracy z Gabinetem Dentystycznym Indexmedica - więcej: [LINK]choroby dziąseł [/LINK].