Co warto wiedzieć o materacach ortopedycznych?

Materac ortopedyczny to specjalistyczny wyrób medyczny, który przyda się każdej osobie cierpiącej na bóle kręgosłupa i nie tylko. Bardzo częstą przyczyną zmęczenia, problemów ze snem oraz dolegliwości bólowych jest bowiem nieprawidłowo dobrane podłoże do spania. Wybór odpowiedniego materaca to skuteczne remedium na większość dolegliwości, o czym szybko przekonują się użytkownicy materacy ortopedycznych. Co warto wiedzieć o tych akcesoriach?

Materac ortopedyczny – czym wyróżnia się na tle innych materacy?

Ortopedia jest dziedziną chirurgii, która zajmuje się leczeniem uszkodzeń, zmian oraz deformacji w obrębie aparatu ruchowego. Materac ortopedyczny sam nie jest w stanie skutecznie wyleczyć dolegliwości i schorzeń, ale jest za to skutecznym narzędziem wspierającym walkę o dobre zdrowie i samopoczucie. Są to akcesoria do spania przygotowywane specjalnie z myślą o osobach cierpiących na różnego rodzaju schorzenia, które mają za zadanie umożliwienie im komfortowego wypoczynku na optymalnie przystosowanym do fizjologicznych warunków ciała człowieka podłożu.

Materac ortopedyczny jest akcesorium szczególnie polecanym dla osób cierpiących na choroby kręgosłupa i bezsenność. Jego specjalna konstrukcja pozwala bowiem zminimalizować dolegliwości bólowe oraz zapewnić organizmowi odpowiednią regenerację podczas snu. Jest to możliwe dzięki zagwarantowaniu ciału odpowiedniego podparcia i właściwej pozycji. Materac przystosowuje się do systemu kostno-mięśniowego swojego użytkownika, zapewnia właściwy balans mięśniom oraz zapobiega nadmiernemu uciskowi na nerwy. Gwarantuje to prawidłową pozycję podczas snu oraz zapewnia optymalny wypoczynek w nocy i dobre samopoczucie po przebudzeniu.

Co warto wiedzieć o materacach ortopedycznych?

Jak skonstruowany jest materac ortopedyczny?

Większość materacy ortopedycznych jest płaska i stosunkowo twarda, co pozwala im optymalnie dopasowywać się do ciała użytkownika. Materac ortopedyczny posiada wypełnienie najczęściej wykonane ze specjalnej pianki, która zapewnia mu wysoką odporność na wgniecenia oraz zapobiega trwałym odkształceniom podczas użytkowania. Niektóre materace produkowane są ze specjalnych pianek termoelastycznych, które dopasowują się do ciała użytkownika pod wpływem ciepłoty jego ciała. Taka technologia pozytywnie wpływa także na krążenie krwi oraz dotlenienie poszczególnych tkanek, co zapobiega odleżynom oraz zapewnia lepszą regenerację organizmu podczas snu.

Materace ortopedyczne składają się ze specjalnych stref, które zapewniają im jeszcze lepsze walory użytkowe. Niektóre części ciała człowieka, w tym miednica i część lędźwiowa kręgosłupa, wymagają bowiem bardziej stabilnego podparcia niż pozostałe. W przypadku ich wyboru nie ma większego znaczenia wzrost ani waga użytkownika, gdyż materac ortopedyczny jest rozwiązaniem odpowiednim dla każdego. Z jego zalet skorzystają także osoby w pełni zdrowe, które pragną profilaktycznie zadbać o swoje zdrowie jeszcze zanim pojawią się u nich negatywne dolegliwości związane z nieodpowiednim podłożem do spania. Materace zdrowotne to także doskonała inwestycja dla dzieci i młodzieży, u których układ kostny jest plastyczny i warto wspierać jego prawidłowy rozwój.