Uraz stawu skokowego to rodzaj kontuzji, która może przydarzyć się każdemu. Jak więc zachować się, kiedy spotka nas taka sytuacja? Czy w przypadku skręcenia stawu skokowego należy zgłosić się na wizytę do lekarza? Jaki specjalista jest nam wówczas w stanie pomóc? W jaki sposób leczy się tego typu urazy? Pamiętajmy, że naprawdę warto wiedzieć więcej na ten temat, ponieważ wdrożenie skutecznego leczenie może pomóc nam w uniknięciu nawrotowych zwichnięć stawu skokowego.
Czym jest urazu stawu skokowego? Na czym polega zachowawcze leczenie w takiej sytuacji?
Do skręcenia stawu skokowego dochodzi wówczas, gdy zakres ruchu w stawie skokowym zostanie przekroczony w znaczącym stopniu. Taki uraz nazywany jest potocznie skręceniem kostki. Niestety tego typu kontuzje zdarzają się dość często. Skręcić kostkę możemy miedzy innymi w wyniku uprawiania aktywności fizycznej, która wymaga od nas dużej ilości ruchów skrętnych. Ale warto pamiętać o tym, że do urazu stawu skokowego może dojść także nawet podczas zwykłego marszu np. na skutek nieprawidłowego ułożenia stopy przy natrafieniu na nierówny teren. Skręcenie stawu skokowego może być też wynikiem częstych urazów mięśniowo-szkieletowych. W przypadku skręcenia stawu przez pierwszych kilka dni od kontuzji zalecane jest stosowanie się do zasad tak zwanego protokołu PRICE. Protokół PRICE opiera się na takich elementach jak: ochrona skręconego stawu (protection), odpoczynek (rest), chłodzenie za pomocą lodu (ice), stosowanie ucisku (compression) oraz podniesienie skręconej kończyny powyżej linii serca (elevation).
Dlaczego w przypadku skręcenia stawu skokowego wizyta u specjalisty jest tak istotna? Jakie formy leczenia może zaproponować nam ortopeda?
Pamiętajmy jednak, że oprócz stosowania się do protokołu PRICE, który to pomaga nam zmniejszyć odczuwanie dolegliwości powinniśmy także udać się na wizytę do ortopedy. Taki lekarz na podstawie badań oceni czy jest to skręcenie czy być może doszło do złamania. Należy również dodać, że najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wizyta u prywatnego specjalisty. Czas odgrywa tu, bowiem kluczową rolę, im wcześniej ortopeda dokona szczegółowej diagnostyki opartej na odpowiednich badaniach tym wcześniej będzie mógł wdrożyć właściwe leczenie dostosowane do rodzaju stopnia skręcenia. To właśnie prawidłowo dobrane leczenie znacząco przyspiesza powrót do zdrowia i zabezpiecza przed wystąpieniem nawracających urazów tego typu w przyszłości. Do momentu konsultacji ortopedycznej staw powinien być unieruchomiony i odciążony oraz w miarę możliwości utrzymywany w uniesieniu, dlatego też przy skręceniu kostki możliwość skorzystania z szybkiej prywatnej wizyt jest dużo lepszą opcją. Formy leczenia, jakie w zależności od stopnia urazu może zaproponować nam ortopeda to np.: krioterapia, NLPZ, miejscowa terapia objawowa, unieruchomienie w ortezie, taping, bandażowanie, terapia fizykalna bądź w niektórych ciężkich przypadkach operacja. Warto także podkreślić, ze przy skręceniu kostki powrót do obciążenia stopy powinien być stopniowy.
Partnerem artykułu jest ortopedakrakow.com – ortopeda Kraków.