Ałun - właściwości i sposób użycia

Ałun to górski minerał, który cieszy się duża popularnością przede wszystkim dlatego, że ma szczególnie wiele właściwości. Wiele osób, które poznają jego działanie jest przy tym zachwyconych nim do tego stopnia, że nie mija wiele czasu, a ałun zaczyna być stałym elementem wyposażenia ich łazienek.

Co ciekawe, minerał ten ma zarówno działanie pielęgnacyjne, jak i kosmetyczne, może być więc znakomitą alternatywą dla wszystkich tych produktów, które powstają na bazie alkoholu. Tak naprawdę powinniśmy mówić o nim jako o ałunie potasowym. Ten naturalny minerał przybiera formę kryształu i zwraca na siebie uwagę już choćby dlatego, że posiada zarówno właściwości antyseptyczne, jak i antybakteryjne. Jego zastosowanie jest naturalne dla człowieka już od czasów starożytnych, kiedy to doceniano choćby jego właściwości przeciwpotne.

Dziś coraz częściej jest zalecany alergikom oraz osobom, których skóra nie znosi zbyt dobrze wysuszającego działania alkoholu w codziennie używanych kosmetykach. Ałun jest dziś dostępny w różnych wersjach, największą popularnością niezmiennie cieszy się przy tym jego odmiana glinowo-potasowa. Gdy analizujemy składniki, które się w nim znajdują, musimy je docenić. Mamy do czynienia zarówno z żelazem i sodem, jak i z manganem, amonem oraz galem, a przecież cały czas musimy mieć świadomość tego, że nie jest to wcale pełna lista.

Właściwości ałunu

Sam minerał jest przeźroczysty. W sprzedaży znajduje się zwykle w formie proszku, mydła lub sztyftu, choć możemy spotkać się z nim również pod postacią oszlifowanego kryształu. Pierwsze wzmianki, które zostały mu poświęcone, pochodzą ze źródeł historycznych ze starożytnego Egiptu, wiemy jednak również, że mamy do czynienia z minerałem dobrze znanym w starożytnej Grecji oraz Rzymie. Jeśli zastanawiamy się nad tym, co wpływa na dzisiejszą popularność ałunu, powinniśmy w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę to, że jest on w stanie bez problemu zastąpić wiele ze stosowanych codziennie kosmetyków.

Ałun - właściwości i sposób użycia

Tu warto wspomnieć przede wszystkim te, które pozwalają na pozbywanie się potu i nieświeżego zapachu pod pachami. Tradycyjne antyperspiranty oraz dezodoranty w sprayu mogą podrażniać delikatną skórę, nic więc dziwnego, że produkt w stu procentach naturalny jest znacznie bardziej korzystny. Ałun pod postacią kryształu może być używany tak, jak zwykły antyperspirant, jego działanie jest jednak wyjątkowe. Nie tylko nie blokuje porów, ale również pomaga w zwalczeniu zapachu wywołanego przez bakterie.

Drobnoustroje

Co więcej, jest w stanie skutecznie walczyć z drobnoustrojami, dla których miejsca wilgotne i ciepłe jawią się jako szczególnie atrakcyjne. Kryształ ałunu z pewnością nie rozczaruje także tych osób, które zdecydują się na jego stosowanie na wypryski skórne. Ma on działanie wysuszające, można więc liczyć na to, że pomoże w niwelowaniu ropnych krost, a nawet wykwitów na ustach, które pojawiają się jako konsekwencja opryszczki. Ałun przydaje się także podczas wakacyjnych podróży. Jest idealny, gdy chcemy poradzić sobie z miejscami, które swędzą nas i bolą po ukąszeniach owadów, a nawet niweluje skutki poparzenia po przesadnie długim opalaniu się.

Stosowanie kryształu ałunu nie jest przy tym skomplikowane. Wystarczy, że zwilżymy go wodą, a następnie będziemy stosować tak, jak dezodorant w kulce. Co ciekawe, jego sproszkowana wersja często jest sprawdzonym składnikiem past do mycia zębów. Z powodzeniem można też za jego pośrednictwem oczyszczać wodę, a nawet dezynfekować drobne rany, z którymi mamy do czynienia choćby w konsekwencji golenia twarzy. W salonach kosmetycznych ałun jest dostępny w zapałkach, idealnych do mycia twarzy, dekoltu oraz pleców.