Jaki płyn do soczewek wybrać i jak prawidłowo z niego korzystać?

Soczewki kontaktowe długoterminowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji i oczyszczania. Temu zadaniu służą płyny do szkieł kontaktowych, które dzielą się na jednostopniowe i dwustopniowe. Każdy z nich pełni inną funkcję. Jak wybrać odpowiedni płyn do konserwacji oraz oczyszczania soczewek kontaktowych, aby mieć pewność co do ich bezpieczeństwa i wysokiej higieny?

Płyny jednostopniowe i dwustopniowe – czym się różnią?

Płyny jednostopniowe służą zasadniczo do oczyszczania oraz przechowywania soczewek kontaktowych. Jeden produkt spełnia więc dwojaką funkcję – nadaje się zarówno do czyszczenia soczewek, jak i do ich przechowywania w nocy. Dobrej jakości produkt jednostopniowy to m. in. płyn Renu Multiplus, który jednocześnie czyści oraz przygotowuje soczewki do założenia kolejnego dnia.

Płyny dwustopniowe to z kolei dwa osobne produkty z tej samej serii, z których każdy spełnia inną funkcję. Pierwszy z nich ma za zadanie oczyszczać soczewki kontaktowe z osadów białkowych i zanieczyszczeń, a drugi służy do ich przechowywania w czasie, kiedy z nich nie korzystamy.

Zadaniem wszystkich płynów do soczewek kontaktowych jest ich oczyszczanie, pielęgnacja, dezynfekcja oraz nawilżanie powierzchni szkieł. Wybór odpowiedniego produktu to z kolei gwarancja wysokiego komfortu oraz higienicznego noszenia soczewek kontaktowych. Ze względu na wygodę użytkowania największą popularnością cieszą się obecnie jednostopniowe płyny do soczewek kontaktowych, wśród których prym wiedzie płyn Renu Multiplus.

Jaki płyn do soczewek wybrać i jak prawidłowo z niego korzystać?

Korzystanie z płynu do soczewek – dlaczego jest takie ważne?

Wszystkie rodzaje soczewek długoterminowych wymagają codziennej, starannej pielęgnacji. Pozwala ona na zachowanie szkieł w dobrym stanie, czystości oraz wysokiej higienie. Dodatkowe nawilżenie oferowane przez płyny dodatkowo podnosi komfort noszenia soczewek oraz gwarantuje im doskonałe dopasowanie do oka przez cały okres korzystania.

W ciągu dnia na powierzchni szkieł kontaktowych gromadzą się drobne zanieczyszczenia oraz osady białkowe, które stanowią naturalną pożywkę dla bakterii. Te z kolei mogą powodować podrażnienia oraz choroby oczu. Niezwykle istotną czynnością jest więc dezynfekcja soczewek, o którą zadba jednostopniowy płyn Renu Multiplus.

Korzystanie z płynu do soczewek kontaktowych w praktyce

Przed przystąpieniem do zdjęcia i oczyszczenia soczewek należy dokładnie umyć ręce ciepłą wodą z dodatkiem antybakteryjnego mydła. Po zdjęciu soczewkę umieszczamy w zagłębieniu dłoni i wypuszczamy na nią kilka kropel płynu. Opuszkiem palca drugiej dłoni delikatnie rozcieramy płyn na powierzchni soczewki, aby dokładnie go rozprowadzić oraz usunąć zanieczyszczenia. Czynność powtarzamy dwa razy, a następnie umieszczamy soczewkę w pojemniczku, w którym znajduje się świeży płyn Renu Multiplus. Tak samo postępujemy z drugą soczewką.

Płyn do pielęgnacji soczewek kontaktowych zawiera składniki, które dbają o skuteczne oczyszczanie ich powierzchni oraz dodatkowo pielęgnują materiał, z którego są wykonane szkła. Do soczewek powinniśmy więc używać wyłącznie przeznaczonych do tego celu produktów, które są bezpieczne zarówno dla samych szkieł, jak i zdrowia naszych oczu.

Partnerem artykułu jest sklep Okulary w Sieci oferujący: płyn Renu Multiplus - więcej na OkularywSieci.pl.