Zastosowanie termometru owulacyjnego

Jednym z najważniejszych aspektów podczas naturalnego planowania rodziny jest kontrolowanie temperatury ciała, niezbędne jest bowiem dokładne poznanie swojego organizmu. W dniach, w których temperatura wskazuje najwyższe wartości występują dni płodne, w tym okresie istnieje największa szansa na zapłodnienie. Jeżeli starania o powiększenie rodziny dopiero się rozpoczynają, obserwacje zalecane są przez co najmniej 2-3 miesiące.

Zastosowanie termometru owulacyjnego

Pomoc w postaci termometru owulacyjnego

termometr owulacyjny jest najlepszym ze sposobów pomiaru temperatury, jednocześnie wskazuje najbardziej korzystny czas na zajście w ciążę. Urządzenie poleca się głównie paniom, u których występują nieregularne cykle miesięczne, wówczas trudniej ustalić dni płodne. Przyjmuje się zasadę, iż jajeczkowanie następuje pomiędzy 13. a 15. dniem poprzedzających miesiączkowanie, jednak dotyczy to książkowych 28-dniowych cykli. W pozostałych przypadkach nie jest to takie oczywiste, biorąc pod uwagę zróżnicowanie w funkcjonowaniu każdego organizmu. Istotną rolę w określeniu najbardziej korzystnego czasu na zapłodnienie jest obserwacja śluzu szyjkowego, który mają odpowiednią konsystencję sygnalizuje dni płodne. By na podstawie poczynionych obserwacji móc sformułować wnioski, niezbędne jest prowadzenie skrupulatnych notatek z poszczególnymi objawami zbliżającej się owulacji. Wszystkie pomiary dokonywane za pomocą termometru owulacyjnego mają ogromne znaczenie, kilkumiesięczna obserwacja pozwoli na jak najlepsze poznanie własnego ciała i reakcji w nim zachodzących. Termometr owulacyjny musi być jak najbardziej precyzyjny, ponieważ wahania temperatury wynoszą zaledwie kilka kreseczek. Przed owulacją nieco spada, natomiast zaraz po niej wzrasta, nierzadko nawet do 37 stopni Celsjusza.

Jak i kiedy stosować termometr owulacyjny?

Termometr owulacyjny wyglądem przypomina tradycyjny przyrząd obecny w każdej domowej apteczce, jest użytkowany w podobny sposób. Różnica polega na tym, że jest on przystosowany do mierzenia temperatury w damskim organie rozrodczym, czynności tej dokonuje się zaraz po przebudzeniu. Ważne jest, by codziennie dokonywać pomiaru o tej samej porze, zanim wstanie się z łóżka i rozpocznie codzienne przygotowania do obowiązków. Termometr owulacyjny wykazuje nawet najmniejsze wahania temperatury, dlatego dzięki temu niepozornemu urządzeniu, planowanie poczęcia jest znacznie ułatwione. Mierzenie temperatury powinno odbywać się przez kilka kolejnych cyklów, by zauważyć, czy owulacja następuje w tym samym, czy innym terminie w każdym miesiącu. Generalnie wyróżnia się dwa rodzaje termometrów owulacyjnych – szklany lub elektroniczny – oba rodzaje można kupić w aptece. Znacznie większą trwałością wykazują się odpowiedniki szklane, mimo, że elektroniczne często są tańsze, to jednak mogą nie być odpowiednie. Mają jednak swoje zalety, do których niewątpliwie należą zapamiętywanie wcześniej przeprowadzanych pomiarów oraz sygnał dźwiękowy po zakończeniu każdego pomiaru, są również bardzo dokładne i praktyczne.